Gebelikte (hamilelikte) ultrason ölçümleri ve anlamları

gebelikte ultrason ile yapılan ölçümler

Gebelikte ultrason ile çeşitli ölçümler yapılmaktadır. Gebeliğin farklı haftalarında yapılan ölçümlerde bebeğin kaç haftalık olduğu, ağırlığı, gelişiminin normal olup olmadığı, amniyon sıvısı ölçümleri, plasentanın durumu anlaşılmaya çalışılır. İşte, gebelikte ultrason ile yapılan ölçümler;

Gebelikte ultrason ile yapılan ölçümler

GS (gebelik kesesi, Gestasyonel sac)

Gebe kalındıktan yaklaşık 4-5 hafta sonra bebek ultrasonda gözükür. Gebelik kesesi çok küçük ise, içinde embriyo görünmez sadece kesesi gözlemlenir. Gebelik kesesi, 1 cm. boyuta ulaştığında kese, 1.5 cm olduğunda içinde embriyo gözlemlenir.

YS (Yolk kesesi, Yolk sac)

Plasenta oluşmadan önce anne ve bebek arasında olan geçişleri yolk kesesi yapar. Gebelik kesesi 1 cm. olduğu zaman yolk kesesi görünür hale gelir. Gebelik kesesi 1 cm. den büyük olunca yolk kesesi görünmüyorsa gebelikte düşük beklenir.

CRL (Baş-popo ölçümü, Crown-Rump Length)

Bebeğin poposundan kafasının en üstüne kadar olan uzunluğun ölçümüdür. Genelde 7-13 haftalar arasında bu ölçüm yapılır. Gebeliğin kaç haftalık olduğu ve ilerleyen dönemde bebeğin gelişiminin nasıl olduğu hakkında bilgi verir.

BPD (Biparietal Çap, Biparietal Diameter)

Kafanın sağ ve sol tarafında olan parietal kemik denilen kemikler arasındaki mesafenin ölçülmesidir. Özetle, kafa enlemesine ölçülür. 13. Haftadan sonraki ultrasonlarda yapılır.

HC (Kafa çevresi, Head Circumference)

Fetüsun kafa büyüklüğü  gebeliğin yaşını verir.

FL (femur uzunluğu)

Uyluk kemiğinin boyunun ölçülmesidir. 14. Hafta 1.5 cm.iken, doğumda 7.5 cm. kadardır. Gebelik haftasını belirlemek ve gelişimi anlamak için kullanılır.

AC (karın çevresi, Abdominal Circumference)

Tahmini olarak fetusun ağırlığını ölçmektir. Gelişimi anlamak için kullanılır.

Tahmini fetus ağırlığı (TFA) (EFW)

BPD, FL ve AC kullanılarak fetusun tahmini ağırlığı ortaya çıkar. Yaklaşık 500 gr. ma kadar yanılma vardır.

NT (Fetal ense kalınlığı)

Fetusun boynunun arka kısmında koyu renkli görünen kısmın kalınlığının ölçülmesidir. 11 hafta ve 13 haftalık olan gebelere uygulanır.

Leave a Reply

купить женский возбудитель

xn--80adrlof.net/montash-sistem-poliva

Предлагаем вам со скидкой steroid.in.ua в любом городе.