Gebelikte (Hamilelikte) sigaranın zararları

Hamilelikte sigaranın zararları

Gebelikte (Hamilelikte) sigaranın zararları çok fazladır. 1-2 tane içiyorum çok az tüketiyorum deseniz bile bebeğe inanılmaz zararlar vermektedir. Gebelikte sigara bu nedenle hiç kullanılmamalı hatta gebe kalma planlandığı andan itibaren bırakılmalıdır. İşte, gebelikte sigaranın zararları;

Gebelikte (Hamilelikte) sigaranın zararları nelerdir?

Erken doğum, düşük doğum ağırlığı,

Bebeğin akciğer gelişimin yavaş olması, doğum sonrası akciğerlerde sıkıntı,

Doğum sonrası bebek ölümleri,

Bebeğin eşinin erken ayrılması, bebeğin eşinin doğum kanalına yerleşmesi,

Erken su gelmesi, düşük riski olarak sayılabilir.

Hamilelikte Sigara kullanımına bağlı anormallikler:

Poland sekansı, kalp anormallikleri, karın ön duvarı anomalileri, yarım damak dudak.

Sigara içinde olan karbonmonoksit ve nikotin, bebeğe anne kanından geçmektedir. Doğum sonrası anne sütü ile beslenen bebeklere anne sütünden geçmektedir.

Sigara kullanan annelerde bebek her zaman 250 gr. kadar daha hafif olmaktadır. Doğum kilosu düşük olan bebekler hastalıklara yakalanma açısından ve 1 ay içinde ani ölüm nedeni ile risk altındadır.

Sigara kullanan gebelerde erken doğum ve düşük yapma olasılığı yaklaşık %50 kadar artmaktadır.

Doğum sonrası 2-5 ay aralığında ani bebek ölümü, sigara içen annelerde çok daha fazla rastlanılan olaydır.

Solunum sistemi, sinir sistemi, duyu organları, deri ve idrar yolu hastalıkları sigara içen annelerin bebeklerinde daha sık görülür.

Süt veren annelerde hem sütün kalitesi hem de miktarı azalmaktadır.

Doğum öncesi anne karnında sigaraya maruz kalan bebeklerde dikkat eksikliği, okuma zorlukları, davranış bozuklukları yaşanmaktadır.

Doğum sonrası, aile içinde sigara içen bebekler de sigara dumanına maruz kalındığından akciğer hastalıkları ve astım görülme oranı artar.

Anne karnında olan bebek, oksijen ihtiyacı çok yüksek haldedir. Bir sigara bile, oksijenin azlığına ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu şekilde bebeğe çok daha az kan gitmeye başlar. Bir paket sigara içinde 20 adet sigara bulunmaktadır. Günde 1 paket sigara içen hamilelerde bebeğin güğn içinde ne kadar oksijensiz kaldığını anlatmaya gerek yoktur. Bu nedenle, hamilelikte sigara kesinlikle bırakılmalıdır.

Uzun süreler boyunca sigara içen kadınlarda, akciğerlerin hava taşıma kapasitesi artık iyice yavaşlamıştır. Nabız yüksek ve nefes darlığı yaşanmaktadır. Bu kadınlar, hamile kaldıklarında erken doğum ve düşük yapmaktadır. Çünkü, akciğer kapasitesi gebeliği kaldırmamaktadır.

Leave a Reply

https://buysteroids.in.ua

www.biceps-ua.com/

Параболан