Gebeliğin 8. ayı (29-33. Haftalar arası hamilelik)

gebeliğin 8. ayı

Hamileliğin 8.ayında yaşananları sizler için derledik, işte gebelikte 4.ay ve yaşananlar.

Gebeliğin 8. Ayı, doğuma çok az bir süre kalmıştır. Bebek, anne karnında halen gelişimini sürdürmektedir. Bu ay içinde doğan bebekler yoğun bakıma ihtiyaç duyarlar. Gebeliğin 32. Haftasında erken doğan bebekler ise, sağlıklı doğarlar.

30 haftalık hamilelik

Bu hafta içinde bebek artık solunum egzersizleri yapmaya başlamıştır. Yaklaşık 1.5 kilogram ağırlığındadır ve boyu 25 cm.dir.

31 haftalık hamilelik

Bu hafta içinde erkek bebeklerde testisler artık yerine iner. Bu hafta erken doğum açısından çok risklidir. Çünkü, bu hafta doğan bebeklerde solunum yapma sıkıntısı vardır. Bu nedenle solunum cihazına bağlı kalabilirler.

32 haftalık hamilelik

32 haftalık hamilelikte, en önemli konu bebeğin hareketlerinin kontrol edilmesidir. Bebek hareketleri sayılmalı ve 2 saat içinde 10 defadan az hareket ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu olay erken doğum habercisi olabilir. Fakat, endişeye gerek yoktur bu hafta doğan bebekler sağlıklı yaşarlar.

Sekizinci ayda annede olan değişiklikler

Gebelik ile birlikte, bebek artık büyümüştür. Büyüyen bebek, damarlara bası uygulamaktadır. Bu durumda, varis, basur ve damarsal tıkanıklık oluşabilir. Fakat, zamanla bunlar kendiliğinden geçer. Sabahları gözlerde ve yüzde şişmeler oluşabilir. Solunum hızı artık çok yüksektir. 8. Ayda memeler artık süt bezlerinin dolgunlaşması ile daha şişkin hissedilir.

Sekizinci ayda rahim belirli kasılmalar yaparak doğuma hazırlanmaya başlar. Bu yalancı doğum sancıları sıklıkla hissedilir. Fakat, bu sancılar dinlenildiğinde ortadan kalkar. Doğum sancısı sıklığını giderek arttıran ve vajinadan gelen koyu kıvamlı akıntı ile kendini belli eder. Bu erken doğum işareti olarak kabul edilir.

Rahim idrar kesesine baskı yaptığından gülme ve öksürmede idrar kaçırma bu aylarda sıklıkla görünür. Gebeliğin 8. Ayında idrarda yanma, karın ve sırt ağrısı olduğunda hemen doktora gitmek gereklidir. İdrar yolu enfeksiyonları erken doğuma neden olabilir. Herhangi bir kanama risk teşkil ettiğinden dikkatli olunmalıdır. Gene sekizinci ayla birlikte bacaklarda, kollarda pembe renkli derin çizgiler oluşabilir. Bunun başlıca nedeni derinin gerilmesi ve deride olan elastik liflerin zayıflamasıdır. Bu sırada kullanılan yağların ve kremlerin faydası olmamaktadır. gebelik sonrası çatlaklar için genelde lazer tedavisi önerilir. Lazer ile çatlaklar eski haline gelebilir.

Leave a Reply

http://steroid-pharm.com

www.steroid-pharm.com/igf-1-lr3.html

steroid-pharm.com/nan-d-200.html