Evde yumuşatıcı nasıl yapılır

evde yumuşatıcı yapma

Evde yumuşatıcı nasıl yapılır işte tarifi. Yumuşatıcılar, çamaşırları yumuşatan deterjanlardır. Suyun çok fazla kireçli olmasından kaynaklı çamaşırların sertliğini alması için formüle edilmişlerdir.  Fakat, kimyasal ürün olduklarından kansorejen ve tehlikelidirler. Yumuşatıcılarda olan kimyasallar, önce derimizle temas eder ve derimizden kanımıza karışmaktadır. Özellikle bebekler ve çocuklar için çok tehlikeli olan yumuşatıcıları evinizde yapabilirsiniz.

Küçük çocuklar ve bebeklerin çamaşırlarını bu kimyasal yumuşatıcılar ile yıkamamalıyız. Hoş koku ve yumuşama için kullanılan fitalatların, hormonal dengeyi bozduğu, kansorejen olduğu biliniyor. Bu nedenle, evde yumuşatıcınızı kendiniz yapmalısınız. Doğal yumuşatıcı yapmak için kullanılacak olan malzemelerde çok basittir.

Malzemeler

800 ml. elma sirkesi, 20 damla aromatik yağ (portakal, limon vs.), 100 gr. karbonat, 15-200 ml. su.

Hazırlanışı

Bir plastik bir kap içine elma sirkesi, karbonat ve suyu koyun. Hava kabarcıkları bitinceye kadar bekleyin. Cam bir kaba koyduğunuz malzemeye aromatik yağınızı ekleyin. (20 damla kadar ekleyin) cam kavanozda olan bu malzemeyi çamaşır makinenizin yumuşatıcı kısmına 4 yemek kaşığı olarak kullanın.

Sirke, kumaşları yumuşatmak için rahatlıkla kullanılır. Doğal yumuşatıcı olan sirke, çamaşır makinesinde ki, deterjan atıkları ile kireci de temizleyecektir. Yumuşatıcı yapımında elma sirkesi, beyaz sirke kullanabilirsiniz.  Beyaz sirke, sirke ruhu olarak da satılmaktadır. Uçucu yağlar, kötü kokuları giderir ve çamaşırları güzel kokutur. Antibakteriyal olduklarından çamaşırları dezenfekte ederler.

Yumuşatıcı malzemeler

2 litre beyaz sirke ya da elma sirkesi, 30-40 damla uçucu yağ.

Hazırlanışı

Sirke ve uçucu yağı bir kapta karıştırın. Yumuşatıcı şişesine bu karışımı ekleyin. Ağzı kapalı olarak saklayın. Her kullanım öncesi karıştırın ve yarım su bardağı kadar çamaşır makinesine ekleyerek kullanın.

Leave a Reply

biceps-ua.com

https://cialis-viagra.com.ua

steroid.in.ua