El ve ayak üşümesi nedenleri ve tedavisi

el ve ayak üşümesi

El ve ayak üşümesi neden olur, tedavisi nasıldır işte tüm ayrıntılar. Ayaklarda ve ellerde oluşan üşüme, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kalbimiz sürekli olarak kan pompalayarak vücudu sıcak tutmaya çalışır. Fakat, ellerimiz ve ayaklarımız kalpten en uzakta olan organlardır. Bu nedenle çok daha hızlı soğurlar. Üstelik el ve ayaklarda yağ oranı da düşük olduğundan daha çok üşürler. İşte, el ve ayak üşümesi nedenleri ve tedavisi;

El ve ayak üşümesi nedenleri

Kansızlık

Sürekli olarak ellerde ve ayaklarda üşümeye neden olan anemi yani kansızlık, vücutta yetrince demir minerali olmamasıdır. Troid hormonu yapımı bu durumdan etkilenir ve bu durumda vücut sıcaklığı düşer.

Yetersiz kan dolaşımı

Yetersiz kan dolaşımı, kanın dolaşım sisteminde yeterince gezememesine verilen isimdir. Kalpte olan bazı aksaklıklar kaynaklı oluşabilir. Bu durumda eller ve ayaklar kanı çok az aldığından üşür. Obezite, yaşlılık, kalp hastalıkları kaynaklı oluşabilen bir durumdur.

Stres

Stres kaynaklı olarak uzun ve derin solunum yapılabilir. Bu durumda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yeterince dolaşamaz. Kalp atış hızı hızlanır, adrenalin artar. Tüm bu durumlarda el ve ayaklar üşür.

Diyabet ve yüksek tansiyon

Kan damarlarında olan hasar nedeni ile, el ve ayaklara yeterince kan gitmez ve eller, ayaklarda üşüme olur. Diyabet ve yüksek tansiyon kan damarlarında hasar yaratır.

Sigara

Sigara kan damarlarında hasar yaratır. Kan akışı engellenir ve kan dolaşım problemleri yaratır. Bu durumda sigara bırakılmalıdır.

Raynaud hastalığı

El ve ayaklarda üşüme ile başlar zamanla ağrılar ve uyuşmalar başlar. Kılcal damarlar aniden daralır.

Sinir hasarı

Sinirlerde olan hasar kaynaklı olarak karıncalanma, uyuşukluk ve el, ayak üşümesi ortaya çıkar. Bu noktada tedaviye başlanmazsa, his kaybı oluşur ve uzuv kesilebilir. Diyabet ve B12 vitamin eksikliği ya da fazlalığı kaynaklı oluşabilir.

El ve ayak nasıl ısınır?

El ve ayak üşümesi kronik bir şekilde oluşuyorsa tedavi edilmelidir. Bu nedenle hastaya tarama yapılır. El ve ayak üşümesinin başlıca nedeni demir eksikliğidir. Demir içeren gıdalar ya da demir takviyeleri ile bu sorun halledilir.  Alkol ve kafeinden uzak durmak, mineral ve vitamin takviyesi almak üşüyen el ve ayaklarda ısınmayı sağlar. Bacak ısıtıcıları, eldivenler, termal çoraplar elleri ve ayakları sıcak tutar.

Leave a Reply

https://progressive.ua

Стромбафорт

виагра женская таблетки