X

El mantarı neden olur belirtileri nelerdir tedavisi nasıl yapılır?

Tinea manuum olarak adlandırılan el mantarı enfeksiyonu parmak aralarında, avuç içlerinde ve elin üstünde meydana gelen bir cilt sorunudur. El mantarından dolayı meydana gelen kızarıklıklar kaşıntıya yol açabildiği gibi, su toplayarak kişiye genel bir rahatsızlık verebilmektedir.

Zamanla ciltte renk değişimine yol açarak koyu renkli lekelenmelere neden olabilmektedir. Yazımızda, el mantarı belirtileri ve doğal bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

El mantarı, dermatofitler olarak adlandırılan deriyi etkileyebilen bir mantar türü yüzünden meydana gelmektedir. Birçok el mantarı vakasında belirtiler tırnakları da kapsamaktadır. Tırnakların kırılgan ve kalın olmasına neden olur. Veya madura olarak adlandırılan bir mantar türü gelişebilir. Ayak mantarının ellenmesi ya da kaşınması neticesinde mantar ele bulabilmektedir.

El mantarının tedavisinde, mantarı önleyen doğal kremler kullanmak ve ellerdeki kızarıklıkları gidermek önemlidir. Uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri olarak Hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı, sarımsak, elma sirkesi ve aloe vera sıralanabilir. Bunlar, eldeki mantar patojenlerinin ölmesini sağlayan ve kaşıntılı kızarıklıkların giderilmesini sağlayan oldukça yararlı içerikler barındırmaktadır.

El mantarı nedir?

Her iki elde de görülebilen el mantarı, tıp literatüründe Tinea Manuum olarak adlandırılmaktadır. El mantarının nedeni olarak en başta dermatofit enfeksiyonu gelmektedir. Bu enfeksiyon elleri, ayakları, sakal bölgesini ve kasıkları etkileyebilen yaygın bir enfeksiyon türüdür.

Eller, parmaklar ve avuç içlerindeki mantarlar, çok daha az görülen durumlardır. Ama el mantarı dışarıdan rahatlıkla fark edilebildiğinden, bu sorunu olan kişiler açısından epey can sıkıcı bir durumdur.  Elde mantar, genellikle sadece tek bir elde oluşmaktadır. Ama el mantarının iki elde olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu mantar enfeksiyonu, ellerle beraber tırnakları da etkisi altına alabilmektedir.

El mantarı nasıl anlaşılır?

En sıkıcı durum kaşıntılı el mantarıdır. Kişinin ellerinde kırmızı ve kaşıntılı bir görünümün yanında pul pul deri döküntüsü de yaşanabilir. El mantarı enfeksiyonu, kırmızı yuvarlak bir görünümdedir. Bunların kenar kısımlarında şişlikler olabilmektedir. Bazen avuç içinde kuru ve döküntülü deri şeklinde de olabilmektedir. Elde mantar olduğunda ellerde yanma hissi olabilmekte, bazen de sıvı toplanabilir.

Ellerdeki kızarıklık ve kaşıntının mantar enfeksiyonu kaynaklı olup olmadığını anlayabilmek çoğunlukla güçtür. Çünkü mantar enfeksiyonu sedef ve egzama rahatsızlıklarıyla karıştırılabilmektedir. Bu rahatsızlıklar da ellerde pul pul deri döküntüsü meydana getirmektedir. Deri döküntüsü, kaşıntılı ve kabuklu cilt sorunları, çoğunlukla sedef, egzama ve mantar ile ilişkilendirilmektedir. Sonuç olarak; en doğru teşhisin yapılabilmesi için ilave bazı testlerin yapılması gerekebilir.

El mantarı neden olur?

Ayak mantarının elle kaşınması;

El mantarının en yaygın görülen nedenlerinden biri ayak mantarlarının elle kaşınmasıdır. El mantarı bulunan kişilerde eş zamanlı olarak ayak mantarı enfeksiyonu da görülmektedir. Bu “iki ayak, bir el sendromu” olarak adlandırılmaktadır.

El mantarı enfeksiyonları çok bulaşıcıdır ve el mantarı bulunan biriyle temas eden kişiye kolaylıkla geçebilmektedir. Bundan dolayı el mantarı enfeksiyonlarına, genellikle kişinin en sık kullandığı elde rastlanmaktadır.

Mantarlı nesnelerle temas etmek;

El mantarının diğer bir bulaşma şekli de dermatofitlerin bulaşmış olduğu nesnelerle temas etmektir. İnsanlardan, hayvanlardan ve topraktan bulaşan mantarlar, ellerde mantara neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra şapkalardan, taraklardan ve döşeme kumaşlarından da bulaşabilmektedir.

Uzmanların belirttiğine göre, ellerdeki kızarıklıklar hayvanlarla ve toprakla temas halinde olan insanlarda yaşanmaktadır. Eldeki kaşıntılı kızarıklık, kurumuş kaşıntılı bir cilt şeklinde ise büyük olasılıkla başka birinden bulaşmıştır.

El mantarı yapan alerjik reaksiyonlar;

Elde meydana gelen kızarıklığın mantar enfeksiyonundan kaynaklandığını, mantara karşı verilen alerjik bir cilt reaksiyonudur. Dermatofitler, mantar enfeksiyonunun bulaşmadığı yerlerde de alerjik reaksiyona yol açabilir. Kimi el kızarıklıkları, vücudun başka yerlerinin gösterdiği alerjik reaksiyonlar nedeniyle olmaktadır. Sonucunda da el derisinde kaşıntılı, şişkin ve su toplayan kızarıklıklar olabilmektedir.

El mantarının doğal bitkisel tedavi yöntemleri;

El mantarının doğal bitkisel tedavi şekillerinin ilk sıralarında mantar önleme özelliği olan Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı gelmektedir.

Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı;

Hindistan cevizi yağı ile çay ağacı yağının karıştırılarak elde edilen karışım, sadece kızarıklığa neden olan el mantarını değil, döküntülü derinin de iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Çay ağacı yağı, mantarı önleme özelliği sayesinde üzerinde oldukça fazla araştırma yapılan yağlardan biri olmuştur. Bilimsel bir araştırma sonucuna göre çay ağacı yağı, eldeki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde klotrimazol adlı ilaç kadar etkili olduğu görülmüştür.

Mantar önleyici kremini evde kendiniz Hindistan cevizi yağı ile yapabilirsiniz. Bu krem mantar enfeksiyonu tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Hindistan cevizi yağı da kenoconazol adlı mantar önleyici krem kadar etkilidir. Hindistan cevizi yağı, tıpkı farmasötik mantar önleyici krem gibi etki sağlamaktadır.

El mantarı tedavisinde Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağının kullanımı;

El mantarının doğal tedavisi için, şu şekilde kendiniz evinizde krem hazırlayabilirsiniz.

 • 2-3 damla kadar çay ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını birbirine karıştırın.
 • Ortaya çıkan karışımı el derinizdeki kızarıklığın olduğu yere bir miktar sürün.
 • Bunu her gün 2-3 kez yapın ve el mantarı lezyonları yok olana dek sürdürün.

Eğer tırnak mantarı enfeksiyonu varsa, belirtilerini yok etmek amacıyla seyreltilmiş çay ağacı yağını 1-2 damla kadar tırnaklarınıza da sürebilirsiniz. Bu karışım, doğal egzama tedavisinde de etkili olarak kullanılabilir.

Lavanta yağı;

El ve ayak mantarı enfeksiyonlarında diğer bir tedavi yöntemi de lavanta yağı ile uygulanandır. Lavanta yağı, mantar önleyicidir ve ellerde mantar enfeksiyonuna yol açan dermatofitleri öldürmede katkı sağlar. Bunun yanı sıra, lavanta yağı mantar ilaçlarına yanıt vermeyen enfeksiyonlarda da büyük etki gösterdiği bilinmektedir.

El mantarı tedavisinde lavanta yağının kullanımı;

El mantarı tedavisinde kullanılmak üzere, öncelikle 2-3 damla kadar lavanta yağı ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılır. Elde edilen karışım, her gün mantar enfeksiyonu olan ele sürülür. Lavanta yağı, ayrıca cildin sağlıklı ve genç kalmasını da sağlamaktadır.

Sarımsak;

Elde bulunan mantar enfeksiyonlarından kurtulmayı sağlayan en güçlü bitkisel tedavi yöntemi sarımsak ile yapılandır. Sarımsak, mantar enfeksiyonlarında oldukça etkili bir gıdadır ve birçok mantar hastalığında da ilaçların sağladığı kadar etki sağladığı bilinmektedir.

El mantarı tedavisinde sarımsağın kullanımı;

Cilde direkt uygulanamayacak kadar sert bir içeriğe sahip olan sarımsak, ancak krem formunda kullanılmalıdır. Kendi sarımsak kreminizi yapmak için ilk önce mantar önleyici bir içerikle karıştırmak gerekir. Bunun için;

 • 1 diş sarımsak alıp bunu ezin ve 5-10 dakika kadar bekletin. Beklerken sarımsaktaki etken madde allisin ortaya çıkar.
 • Ezdiğiniz sarımsağı 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. İsterseniz, aloe vera jelini de kullanabilirsiniz.
 • İyice karıştırdıktan sonra, bu karışımı elinizdeki mantarlı yere uygulayın.
 • Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla iyice yıkayıp durulayın.
 • En son olarak bir miktar Hindistan cevizi yağı ile ellerinizi nemlendirmek için sürün.
 • El mantarınız tümüyle geçene dek uygulamayı günde 2 kez tekrar edin.

Anti-mikrobiyel etkileri nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde de kullanılan sarımsak, en güçlü doğal antibiyotiklerin başında gelmektedir.

Aloe vera jeli ve çay ağacı yağı;

Aloe vera jeli ile de el mantarı tedavisinde kullanmak amacıyla doğal bitkisel krem yapabilirsiniz. Aloe vera bitkisi, hasar görmüş olan ciltlerde çok etkili iyileştirici özellikler göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; cilt yanıklarında aloe vera jeli çok önemli etkiler yapmaktadır. Bunun yanı sıra, antioksidan ve anti-mikrobiyel özellikleri de bulunmaktadır.

Aloe vera ile ilgili yapılan araştırmalarda, mantar enfeksiyonlarının önlenmesinde ve iyileştirilmesinde iyileştirici etki gösterdiği belirlenmiştir. Aloe vera’nın cilde faydalı olan enzimler, mineraller ve besin öğeleri taşıdığı biliniyor.

El mantarı tedavisinde aloe vera jelinin kullanımı;

Aloe vera jeli, el mantarı enfeksiyonlarının tedavisinde en etkili olarak çay ağacı yağı ile kullanıldığı zaman olmaktadır. Bunun için;

 • 2-3 damla kadar çay ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı aloe vera jelini iyice karıştırın.
 • Elde edeceğiniz karışımı doğrudan ellerinize ve parmaklarınızın arasına mantarlı bölgelere sürün.
 • Mantar enfeksiyonu belirtileri yok olana dek günde 2-3 defa uygulayın.

Elma sirkesi;

El mantarı enfeksiyonlarının tedavisinde elma sirkesi doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Elma sirkesinin el mantarı üzerindeki etkisi, içeriğinde bulunan asetik asit kaynaklıdır. Asetik asit içeriği, eldeki mantar kaşıntısını azaltmakta, mikropları, nakterileri ve mantarları öldürmektedir.

Mikrobiyoloji dergisindeki bir araştırma sonucuna göre, elma sirkesinin içeriğinde bulunan asetik asit sayesinde türlü mantarların gelişmesini önlediği belirtilmiştir. Asetik asit, cildin pH dengesini mantarların büyüyüp çoğalamayacağı bir seviyeye oturtmaktadır.

El mantarı tedavisinde elma sirkesinin kullanımı;

El mantarının doğal tedavisinde, elma sirkesi hem kolay hazırlanabilen hem de ucuz yöntemlerden biridir.

 • Belli bir miktar elma sirkesine aynı miktarda su ilave edin.
 • Elde ettiğiniz bu karışıma bir parça pamuğu daldırın ve mantarlı elinize sürün.
 • Bir süre kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık suyla yıkayıp durulayın.
 • Eldeki mantarları yok etmek için bu karışımı her gün 2-3 defa uygulayın.

Elma sirkesini değişik mantar türlerinde de kullanabilirsiniz. Suyla seyrelttiğiniz elma sirkesiyle tonik olarak yüzünüzü temizleyebilir, sivilcelerinizi de giderebilirsiniz.

Bal, zeytinyağı ve bal mumu;

El ve parmaklardaki mantarların tedavisinde bal, zeytinyağı ve bal mumu karışımı oldukça etkili bir tedavidir. Bu malzemelerle elde edilen karışımın mantar enfeksiyonlarında etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır. El mantarının olduğu bölgeye balın direkt olarak sürülmesi, vakaların yaklaşık %80’ini iyileştirmiştir.

El mantarı tedavisinde balın kullanımı;

 • Geniş bir tencereye su koyup kaynatın.
 • Tencerenin orta kısmına bir kase koyun ve içine de balmumu ilave edin.
 • Kaynamış suda balmumunun erimesini bekleyin.
 • Daha sonra içine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın.
 • Karışımınızı bir cam kavanoza alın ve soğutun.
 • Elde ettiğiniz karışımı her gün 2-3 kez mantar belirtileri yok olana kadar uygulamaya devam edin.

Eğer karışımı fazla yaparsanız, 3 ay boyunca buzdolabında muhafaza etme imkanına sahipsiniz.

El mantarının önüne nasıl geçilir?

Ellerdeki mantar enfeksiyonlarının iyileşmesi ve bütünüyle yok olması 30 gün kadar sürebilmektedir. Dolayısıyla, öncelikle yapılması gereken şey mantar enfeksiyonunun başka bölgelere yayılmamasına dikkat edilmesidir.

El mantarı enfeksiyonunun yayılmasının önüne geçmek için;

 • El mantarının olduğu bölgeye temas etmeden evvel ve sonrasında hemen ellerinizi yıkayın.
 • Mantar enfeksiyonu olan kişiyle tensel temastan sakının.
 • Mantar enfeksiyonu bulaşmaması için, hayvanlara ve toprağa eldivenle dokunun ve sonrasında yine de ellerinizi yıkayın.
 • Şahsi eşyalarınızı özellikle tarak, havlu ve benzeri şeyleri başkalarıyla paylaşmayın.

El mantarı enfeksiyonunun yayılması konusunda sıkça sorulan sorular;

El mantarı ve egzama arasında fark nedir?

Ellerdeki enfeksiyonun egzama ya da el mantarı olup olmadığı zor belirlenebilir. Bu aşamada doktorlar laboratuar tetkiklerinden faydalanabilirler.

Uzmanların bazısı, eldeki enfeksiyonun egzama mı yoksa el mantarı mı olduğunun anlaşılması için gözle görülür yolların olduğunu belirtmektedirler. Mesela; El mantarından kaynaklanan kaşıntılarda ve kızarıklıklarda kenarlar şiş halindedir ve sadece bir tek elde görülmektedir. El mantarı daha çok avuç içinde olurken, egzama enfeksiyonu genellikle elin üst bölgesinde olmaktadır.

Ayak mantarı ele bulaşır mı?

Ayak mantarının ellere bulaşması mümkündür. Hatta ayak mantarının olduğu bölge elle kaşındığında ya da temas edildiğinde, kolaylıkla mantar enfeksiyonu bulaşabilir. Buna “iki ayak, bir el sendromu” denmektedir. Bunun el mantarı enfeksiyonlarının en yaygın nedeni olduğu görüşü kabul edilir.

Ringworm mantarı ellerde olur mu?

Evet, olur. Ellerde görülen mantar türlerinden biri olan ringworm, tırnaklarda ve ciltte görülen yaygın mantar enfeksiyonlarındandır. Vücuttaki yerine göre adı değişmektedir. Ellerde meydana geldiğinde tinea manuum olarak tanımlanmaktadır.

El mantarı enfeksiyonu bulaşıcı mı?

Evet, el mantarı enfeksiyonu oldukça yüksek bir bulaşıcılık özelliği taşımaktadır.

El mantarı enfeksiyonu için doktora gidilmeli mi?

Birçok el mantarı türünde, doğal bitkisel tedavi yöntemleri birkaç haftada iyileşme sağlar. Ama mantar belirtilerinin uzun sürmesi ve başka bölgelerde de enfeksiyon olması durumunda, profesyonel bir tedavi amacıyla mutlaka bir dermatoloğa (Cildiye) gidilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Bu yazı, iyibakkendine.com/el-mantari-neden-olur-belirtileri-dogal-bitkisel-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.https://1cs.com.ua

левитра инструкция по применению цена в украине

У нашей фирмы классный блог про направление оросители для полива xn--80adrlof.net