Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? 1

Diz ağrısının bir çok nedeni olabildiği gibi, bazı uygulamalarla bu ağrıların önüne geçebiliriz. Vücudumuzda birçok eklem bulunmaktadır. Ancak vücudumuzdaki eklemler arasında en karmaşık yapıya sahip olan ve en büyük eklem dizlerdir. Ayrıca en çok hareket ettirdiğimiz eklemde dizlerimizdir diyebiliriz. Hem çok sık kullanılması hem de büyük ve karmaşık yapısı olan bir eklem olması eklemin zarar görme ihtimalini artırmaktadır.

Diz ağrısının sebebi ağrının yeri ve şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda sizin diz ağrısının önemini anlayabilmeniz ve doktora başvurup, başvurunuzu doğru şekilde anlatabilmenizle diz ağrınıza çözüm bulmuş olacaksınız. Diz ağrısının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Peki, diz ağrısı nedenleri nelerdir? İşte, diz ağrısı nedenleri;

Diz Kapağı Tendinit:

Tıp dilinde patellar tendinit olarak adlandırılan diz kapağının iltihaplanması diz ağrısına sebep olacak en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Diz kapağında iltihaplanma genel olarak koşucu, bisikletçi gibi kişilerde görülmektedir. Dizin çok fazla kullanılmasından oluşan diz iltihaplanması diz kapağı tentinite dolayısıyla diz ağrısına sebep olmaktadır.

Menisküs Yırtığı

Kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında bulunan menisküs lastiksi bir kıkırdak yapısına sahiptir. Şok emici gibi hareket eden menisküs özellikle ani hareketlerde yırtılabilir. Özellikle dize çok fazla ağırlık vermek, çok ters hareketler yapmak menisküs yırtığına neden olacak en başlı etmendir. Bunun için de ağır sporlarla uğraşanlar çok fazla menisküs yırtığı ile karşı karşıya kalmaktadır.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Kaval kemiğini ve uyluk kemiğini birbiren bağlayan dört farklı bağ bulunmaktadır. Bu bağlardan bir tanesi de ACL denilen ön çapraz bağıdır. Ön çapraz bağ yaralanmaları ani hareketlerden ve yük kaldırmadan ziyade ani yön değiştirmeyle meydana gelmektedir. Ani yön değiştirmenin haricinde zıplama gibi etkilerde ön çapraz bağ yaralanmalarına sebep olmaktadır.

Diz Bursiti

Dizde ki eklem kemiğini saran keseciklere bursa denilmektedir. Bu Bursalara alınan darbeler iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Diz bursiti dizde ağrı belirtisinin dışında dizde kızarıklık, şişme ve yanmayla birlikte kendini göstermektedir.

Diz Kilitlenmesi

Diz kapağı tendinit, menisküs yırtığı, ön çapraz bağ yaralanmaları ve diz birsuti yaralanmaya bağlı gelişen diz ağrılarıdır. Ancak diz ağrısı diz yaralanmaları dışında da görülmektedir. Diz kilitlenmesi de diz yaralanmaları haricinde görülen diz ağrısı sebepleri arasında bulunmaktadır.  Diz kilitlenmesi kıkırdakta oluşan hasarda meydana gelmektedir. Kıkırdağın kayması diz hareketlerini kısıtlamakta ve dolayısıyla dizin hareket edilmesine engel olduğundan kilitlenmektedir.

Osteoartrit

Tıp dilinde Osteoartrit olarak adlandırılan hastalık diz kireçlenmesidir. İltihaplı bir hastalık değildir. Ancak romatizmal hastalıklar arasında bulunmaktadır. Eklem kireçlenmelerinin birçok sebebi bulunmaktadır. Ailede genetik olarak eklem kireçlenmelerine yatkın olmak, çeşitli eklem hastalıkları özellikle kilo sorunları diz kireçlenmelerine sebep olmaktadır.

İltihaplı Romatizmal Hastalıklar

İltihaplı romatizmal hastalıklar diz ağrılarının en başlı sebebidir. Bir yaş sınırlaması olmayan ve her yaşta görülen iltihaplı romatizmal hastalıklar bütün vücudu etkileyen ağrılara sebep olmaktadır. İltihaplı romatizmal hastalıklardan kaynaklanan diz ağrılarında şişlik, halsizlik ve harekette kısıtlanma da meydana gelmektedir.

Osgood Schlatter

Osgood schlatter genel olarak büyüme çağında ve ergenlik çağında olan kişileri etkileyen bir diz problemidir.  Dizin çok fazla kullanılmasından kaynaklanan bu hastalıkta dinlenildiğinde ağrı çok hafif hissedilirken, hareket halinde olunduğunda ağrı keskin bir şekilde hissedilmektedir.

Kodromalazi Patella

Kodromalazi patella dizin ön kısmında meydana gelen ağrı çeşidir. Bu ağrı genel olarak dizi öne uzatırken şiddetlenmekte ve bacağın toplanmasıyla ağrı şiddeti düşmektedir. Ayrıca kodromalazi patellanın en başlı belirtisi diz hareketleri esnasında gıcırdama sesinin duyulmasıdır. Bu hastalığın sebebi de dizin çok fazla kullanılması özellikle çok ters hareketlerin yapılmasından kaynaklanmaktadır.

 

Leave a Reply

https://cialis-viagra.com.ua

www.xn--e1agzba9f.com

эмалированная посуда