Dişlere en çok zarar veren 10 neden

dislere-en-cok-zarar-veren-10-sey

Bu gün sizlere, her an kullandığımız ve ihtiyacımız olan dişlere en çok zarar veren nedenleri sıraladık işte detaylar. Dişlerimizi düzenli fırçalamak, her yıl 1 defa diş doktoruna gitmek diş sağlımız için çok önemli olsa da ne yazık ki yeterli değildir. Diş sağlımız için zararlı olan pek çok yiyecek ve alışkanlıktan vazgeçmek gereklidir. Tabi ki bu besin maddelerinden komple vazgeçmek değil bunları kontrollü bir şekilde yemek gereklidir.

Sigara:

Sigara dumanında olan çeşitli kimyasallar diş etlerine ve dişlere zarar verir. Üstelik sigara dumanının sürekli olarak ağız içinde olması çeşitli kimyasalların ağız içine yerleşmesine neden olur. Sigara bir süre sonra ağız içinde yaralara ve aftlara da neden olur. Şiddetli ağız kokusu da bonusudur.

Alkol:

Ağız içinde plağın ve bakterilerin gelişmesine engel olan şey tükürüğümüzdür. Ağız kuruluğu da tükürüğün az olması ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ağız kuruluğuna neden olan her şey dişler için zararlıdır.  Alkol ağız içinde tükürüğün azalmasına neden olduğundan kullanılmamalıdır.

Meyve suyu:

PH değeri 7’den düşük olan gıdalar ve sular dişlere zarar verir. Meyve sularında PH değeri 2,5 olduğundan dişlere çok fazla zarar vermektedir.

Limon:

Bu içeceklere limon ve kola da katılır. Limonun PH değeri 2’dir.

Kolalı içecekler:

Kola’da fosforik asit, şeker ve sitrik asit vardır. Bu nedenle dişlere çok zararlıdır.

Enerji içecekleri:

Bol miktarda sitrik asit ve şeker içerdiklerinden tehlikelidirler. Lokum ve jelibon gibi tatlı şekerlemeler, fazla şekerli ve sitrik asit içermekte olduklarından zararlıdır.

Kuru meyve:

Kurutulan meyveler karbonhidrat oranı yüksek olan gıdalardır. Bir diğer sorun ise yapışkanlıklarının fazla olması nedeni ile ağız içinde uzun kalmalarıdır. Bu nedenle kuru meyveleri yedikten sonra çok iyi fırçalamalı ve ağız içini arındırmalısınız. Yoksa dişlerde hızlı bir çürüme başlayacaktır.

Buz:

Buz çiğneme alışkanlığınız varsa dikkatli olmak gerekir. Sert olan buz dişlerin kırılmasına neden olur. Soğuk da, kırılan dişte hasar yaratır. Bu nedenle buz çiğnemeden önce dikkatli olmak gerekir.

Beyaz ekmek:

Tükürüğümüz içerisinde bulunan amiloz enzimi, karbonhidratları hızla şekere çevirir. Ağzımızda olan bakteriler şekeri yiyerek asit yaratırlar. Bu nedenle, beyaz ekmek yenilmesi dişlerde plağa ve çürüklere neden olabilir.

Leave a Reply

жидкость для электронных сигарет aliexpress

Viagra 50 mg