Dişlerde hassasiyet oluşması ve tedavi yolları

diş hassas

Dişlerde hassasiyet oluşması ve tedavi yolları

Kış aylarında dişlerde hassasiyet oluşturabilen hatalı diş temizleme uygulamaları, hatalı beslenme, diş gıcırdatma ve sıkma ile birlikte strese bağlı diş hassasiyetinde de artma görülmektedir. Sizlere diş hassasiyeti ile birlikte görülebilecek sorunlar ve tedavi yolları hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

1- Burun tıkanıklığı diş sağlığını kötü etkileyebilmekte:

Daha çok soğuk havalarda yaşanan ani sıcaklık değişimleri veya kişideki bir hastalık sebebiyle burun tıkanıklıkları ile ilgili yakınmalarda artış olmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu burun tıkanıklığı, kişilerde ağızdan solunuma yol açmakta ve dolayısıyla ağız kuruluğuna neden olabilmektedir. Normal şekilde burundan nefes alıp veremeyen kişiler, havada bulunan mikroorganizmaları rahatça ağızlarına almakta, buna bağlı olarak da diş eti sorunları ve diş çürüklerine sebebiyet verebilmektedir.

2- Dişiler doğru fırçalanmalı:

Kullanılan diş fırçasının özellikleri önemlidir. Diş fırçası ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Orta sertlikteki bir diş fırçası en doğru seçenektir. Seçiminde hata yapılan diş fırçaları, gerektiğinden uzun süre kullanılan diş fırçaları ve dişlerin sertçe fırçalanması dişlerinizin üst yüzeylerinde aşınmaya neden olmakta ve dişleri hassaslaştırmaktadır.

3- Beslenmeye dikkat ederek dişlerinizi koruyun:

Tüketilen bütün asitli ve gazlı içecekler, hazır ya da taze meyve suları gibi içecekler dişlerde oldukça önemli hasarlara neden olabilmektedir. Gazlı ve asitli içecekler içildikten hemen sonra dişler temizlenmeli, fakat bu içecekler tüketildiğinde diş minesi yumuşadığı için diş fırçası ile temizlik yapılmamalıdır. Ağızda tükürük üretimini arttıran damla sakızı çiğnemek veya ağzı suyla çalkalamak temizliği sağlayacaktır.

4- Bruksizm hastalığına dikkat edin:

Bruksizm hastalığının fizyolojik ve psikolojik nedenleri bulunmaktadır. Stres, diş gıcırdatma ve sıkmanın önemli nedenlerinden biridir. Dişlerin dizilişindeki bozukluklar da bu durumun nedenlerindendir. Bruksizm vakalarında belirtiler uzun vadede görülmektedir ve bu belirtiler oluşana kadar farkına varılmaz. Düzenli şekilde yapılan diş kontrolleri ile fark edilerek doktor tedavisine başlanır.

5- Diş sorunlarında doktora gitmekte gecikmeyin:

Kış aylarında çevresel faktörler ve soğuk hava dişlerinizde sızlama ve hassasiyet meydana getirir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanızda fayda vardır. Dişlerinizde hassasiyet olduğunda, ağzınızın doğrudan soğuk hava ile olan temasını azaltmalısınız.

Leave a Reply

опционы это

Dapoxetine 60 mg