Dilde siyah lekeler neden oluşur ve tedavisi

dilde siyah lekeler

Dilde siyah lekeler neden olurşur ve tedavisi

Dilde siyah lekeler hepimizi panikletebilir. Oysa her siyah leke bir tehlikeyi göstermez. Bazen hafif derecede siyah leke oluşurken bazı hastalarda koyu siyah benekler oluşabilir. Dilde oluşan siyah lekeler, kimyasala maruz kalma, yapısal bozukluklar, kıllı dil sendromu ve kanser kaynaklı oluşabilir. İşte, dilde siyah lekeler nedenleri ve tedavisi;

Dilde oluşan siyah lekeler, yanlardan başlayarak ortaya doğru yayılabilir. Lekelerde oluşan koyuluk, bazı hastalarda gri ve kahverengi olabilir. Bazı hastalarda ağrı bazılarında ise hiçbir rahatsızlık olmayabilir.

Dilde siyah lekeler neden çıkar?

Yapısal bozukluklar

Hiperpigmentasyon yani ağız dokusu tümörü, dilde siyah lekelere neden olur. Dilde oluşan doğum lekesi olan bu hastalık tamamen doğuşsaldır.

Kimyasala maruz kalma

Çok ender olarak dil komple siyah olabilir. Kimyasallara uzun süre maruz kalmak, dilin rengini geçici olarak siyaha çevirir. Bazı mide ilaçlarında bulunan kimyasallarda bu etkiye sahiptir.

Kıllı dil sendromu

Kıllı dil sendromunda dil siyaha dönebilir. Tütün, alkol ve antibiyotik kullanımında dilde küçük siyah lekeler oluşabilir. Başlıca neden dilde mantar oluşmasıdır. Zamanla tüm dile yayılarak siyahlaşma oluşabilir.

Ağız pirsingleri

Ağız pirsingi yapılırsa etrafında siyahlaşma oluşabilir. Bunun başlıca nedeni, dilin zedelenmesi, dilin pirsingte olan metale maruz kalmasıdır.

Ağız kanseri

Ağız kanseri nedeni ile, dil siyaha dönebilir. Aslında ağız kanserinde dilin siyaha dönmesi, çok nadir bir yan etkidir. Ağız kanserinde, yumrular ve siyah lekeler varsa hemen bir doktora gitmek gereklidir.

Dilde siyah leke tedavisi nasıl yapılır?

Dilde siyah lekeler olduğunda ilk olarak ağız hijyenine dikkat etmek gereklidir. Dili fırçalamak ve dişleri fırçalamak günde 2 defa mutlaka yapılmalıdır. Sigarayı bırakmak, alkolü azaltmak, beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Eğer dilde lezyonlar oluştuysa mutlaka doktora gidilmelidir.

Ağızda olan sürtünmeler kaynaklı siyah lekelenme varsa, ağız içi pirsingleri çıkarmanız gerekebilir. Fakat gene de bir dermatoloğa başvurmak faydalıdır. Yutkunurken ağız içinde ağrı ve siyah dil lekeleri varsa, hemen bir doktora gidilmelidir. Dilde oluşan siyah lekelere, yumrular, ağrı eşlik ediyorsa ağız kanserinden şüphenelinir.

Dilde oluşan siyah lekelerde kendiniz teşhis koymadan önce mutlaka doktora gözükün. Bu durumda doktorunuz hastalığın tanısını koyacak ve tedavinizi planlayacaktır. Unutulmaması gereken şey, dilde oluşan siyah lekelerin bazen çok basit bir sebep nedeni ile oluşmasıdır.

One Response

  1. Nimet 6 Ocak 2017

Leave a Reply

Наш интересный веб сайт , он рассказывает про Купить Левитра 40 мг https://pills24.com.ua
Viagra 25 mg en ligne

чайная пара