Deniz tuzu ve faydaları nelerdir

deniz tuzu

Deniz tuzu nedir, deniz tuzunun faydaları nelerdir neye iyi gelir. Deniz tuzu, deniz suyundan elde edilen tuzdur. Özel noktalarda toplanan deniz suyu, güğneş ile buharlaştırılır ve kalan deniz tuzu toplanır. Deniz tuzu bol mineralli olması ile bilinir. Hiçbir tuzda deniz tuzunda olduğu kadar mineral yoktur. Magnezyum, demir, sülfür ve kalsiyum oranı çok fazla olan deniz tuzu çok da sağlıklıdır.

80 minerali olan deniz tuzu, cilt sorunlarından metabolizma hastalıklarına kadar etkilidir.

Deniz tuzunun faydaları

  1. Tırnak hastalıklarında etkilidir,
  2. Saç derisini rahatlatır, yumuşatır, bakım yapar,
  3. Kan dolaşımını hızlandırır, sakinleştirici etkisi vardır,
  4. Çatlakları ve selülitleri iyileştirir, cilde esneklik sağlar, tazeler ve pürüssüzleştirir, antiseptiktir.
  5. Yüzde oluşan siyah noktalara ve aknelere iyi gelir. Cildi temizler ve yağ dengesi sağlar.
  6. Deniz tuzu ve kaya tuzu arasında olan farklar nelerdir?

Temel fark, deniz suyunun buharlaşması ile deniz tuzu, yer altı kaynaklarından kaya tuzu elde edilir. Her iki tuzda %99 oranında sodyum klorür içermektedir. Her iki tuzda yemek yapımında kullanılır fakat deniz tuzunda çok daha fazla mineral olduğunda cilt ve güzellik için daha fazla kullanılır.

Kaya tuzu grimsi beyaz deniz tuzu ise beyazdır. Kaya tuzu sofraya gelinceye kadar çok fazla işlemden geçer, deniz tuzu ise işlem görmez bu nedenle çok daha sağlıklı kabul edilir. Kaya tuzu küçük kristaller halinde, deniz tuzu ise büyük kristaller halindedir.

Saç bakımı; 1 çorba kaşığı deniz tuzu, zeytinyağı ile karıştırılır ve saça bu karışım yedirilir. Yaklaşık 20 dakika beklenip, durulanır. Saçlar daha yumuşak, sağlıklı olacaktır.

Vücut peelingi; 6 kaşık deniz tuzu, yoğurt ve balla karıştırılır ve tüm vücut bu karışım ile ovalanır. Sonra ılık duş alınır cilt nemlendirilir. Tüm ölü deri arınmıştır, kan dolaşımı hızlanmıştır, selülitlere iyi gelmektedir.

Deri çatlakları ; banyo suyuna eklenen deniz tuzuna, okaliptüs yağı da eklenir ve vücut ovalanır. Deri çatlaklarına iyi gelir ve rahatlatıcıdır.

Deniz tuzu yemeklerde kullanılır, turşularda, zeytin, üzüm yaprağı gibi salamuralar da kullanılır.

Leave a Reply

http://pharmacy24.com.ua

pharmacy24.com.ua/kamagra/kamagra-50-mg

www.medicaments-24.com