X

Dalak otu bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

Dalak otu bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

Dalak otu, sıcak bölgelerde yetişen, çiçekleri Haziran – Eylül ayları arasında açan kurtluca eğreltiotugillerden bir bitkidir. Yapraklarının üst kısmı parlak, alt kısmı ise donuk yeşil kadife renginde olan dalak otu, pembe çiçekli güzel kokuludur. Tadı acı olan dalak otunun gövdesi yatık, gövdesinden çıkan dallar dik, alt kısmı yuvarlak üst kısmı da dört köşeli ve tüylüdür. Pembemsi renkteki çiçekleri tüp biçiminde olup, yaprakların altında gruplar halinde yer almaktadır.

Dalak otu 10-30 cm boyunda olabilmektedir. Daha çok orman altı bölgelerde ve kurak çayırlarda yetişmektedir. İçeriğinde uçucu yağ, tanen, acı maddeler, glikozit, reçine ve saponin bulunmaktadır.

Dalak otunun faydaları nelerdir?

Dalak otu vücudun kuvvetlenmesini sağlar,

İştah açıcı özelliktedir,

Hazmı kolaylaştırmaktadır,

Ateş düşürücü özelliği vardır

Nefes yollarının açılmasını sağlar,

Öksürüğe karşı faydalıdır,

Yaraların iyileşmesinde etkilidir,

Mide hastalıklarına iyi gelmektedir,

Karaciğer hastalıklarında kullanılmaktadır,

İshali keser,

Dizanteriyi gidermeye yardımcıdır,

Gut ve romatizmal hastalıklarda fayda sağlar,

İdrar söktürücüdür,

Mesanedeki taşları düşürür,

Adet kanamalarının azalmasına yardımcıdır.

Dalak otunun faydaları içinde doğum sancılarına iyi geldiğini de belirtmek gerekir. Ayrıca güneş çarpması, diyabet, karın ağrısı ve soğuk algınlığı gibi problemlerde de etkilidir. Dalak otu hemoroid tedavisinde de faydalıdır. Dalak otu çayı içenlerde hemoroid’in etkilerinin azaldığı görülmüştür. En önemli faydalarından biri de madde bağımlısı olan kişilerin bu bağımlılıklarından kurtulmalarında da fayda sağlamasıdır. Madde bağımlısı olanların günde bir fincan dalak otu çayı içmeleri bu kötü alışnalıklarından kurtulmalarına yardımcı olmaktadır.

Dalak otu nasıl kullanılır?

Dalak otu, çiçekleri ve dalları kurutularak sıcak suda demlenerek çay şeklinde tüketilmektedir. Çiçekli bir bitki olan dalak otu, çiçekleri açtığı dönemde toplanır, demet yapılarak havadar bir alanda kurutulur. Özellikle iştah açıcı, ateş düşürücü, yaraların iyileştirilmesi ve uyarıcı olarak kullanılmaktadır.

Dalak otu çayı nasıl yapılır?

Dalak otu çayının yapımında toprak üstü bölümde kalan çiçekli dalları ve yaprakları kullanılarak yapılır. 10 gr kadar kurutulmuş dalak otu 1 litre kaynamış suyun içine konulur. 10 dakika kadar beklenerek demlenmesi sağlanır. Artık tüketime hazırdır.Yorumlar (1)

  • diskinezi hastalıklarında hengi bitkisel kür kullanılır,peynir altı suyu tozu fayda verirmi

У нашей компании полезный сайт , он рассказывает про eva-mebel.com.ua.
Узнать как eva-mebel.com.ua у нашего менеджера.
is there a generic for cialis