X

D vitamini nelerde bulunur, D vitamini kaynakları

D vitamini nelerde bulunur, D vitamini kaynakları, d vtamini içeren besinler: D vitamini, tüketilen besinler vasıtasıyla vücuda alınan kalsiyumun emilimini sağlama gibi önemli bir görevi vardır. Kalsiyum ve fosfat, kemik sağlığının korunması açısından hayati önem taşımaktadır.

Çocukluk çağından başlayarak kemik gelişiminde bu mineraller baş rolü oynamaktadır ve eksikliği durumunda kemik gelişimi tam olarak gerçekleşmez ve zayıf kalır. Vücutta D vitamini eksikliği de aynı sonucu doğurmaktadır. D vitamini için en iyi kaynak güneş olup, yumurta, balık ve süt gibi besinlerde de bulunmaktadır. Havanın açık olduğu günlerde 15 dakika kadar güneşlenmek D vitamini eksikliğini ciddi derecede azaltmaktadır. Vücutta yeterli D vitamini olması kemik sağlığını koruduğu gibi yüksek tansiyon, kanser, osteoporoz ve bağışıklıkla ilgili bazı hastalıkların riskini de azaltmaktadır.

D vitamini ihtiyacı ne kadardır?

Günde 10-15 dakika kadar güneşe çıkmak vücudun gereksinim duyduğu D vitaminini büyük ölçüde karşılamaktadır. Güneşe çıkıldığında koruma kremlerinin kullanılmaması gerekmektedir. Güneşe çıkıldığında sırt, kollar, bacaklar ve yüzünüzü güneşlendirdikten sonra güneşin zararlı etkilerini azaltmak için koruma faktörlü krem sürebilirsiniz.

Yaşa göre kişilerin D vitaminine olan ihtiyaçları şu şekildedir;

0-7 ay arası 10 mg,

7-12 ay arası 5 mg,

1-3 yaş arası 15 mg,

4-8 yaş arası 15 mg,

9-70 yaş arası 15 mg,

70 yaş üzeri 20 mg’dir.

Gebe ve emziren kadınların günlük olarak en az 10-15 mg D vitamini almaları önemlidir. Gebelikte cenin oluşumunda D vitamini çok önemlidir. 50 yaş üzerindeki kişilerde D vitamini gereksinimleri farklılık gösterebilmektedir. Farklı ülkelerin sağlık bakanlıkları da değişik oranlarda D vitamini önermektedir.

D vitamini olan besinler:

Sıraladığımız liste D vitamini içeren besinlerin tam listesi olmamakla birlikte, bazı gıdalar yüksek kolesterol, yüksek kalori ve yağ içerdiğinden herkes için uygun olmayabilir. Size uygun olan D vitamini içerikli beslenme listesi için doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.

D vitamini içeren besinler olarak balık yağı, uskumru, somon, pisi, ringa, ton, ve sardalye balığı, karides, inek sütü, soya sütü, yumurta, mantar, istiridye, kahvaltılık gevrekler, peynir, tereyağı ve krema gibi süt ürünleri sayılabilir. Bu besinler yoluyla vücudunuzda D vitamini eksikliğini giderebilirsiniz, ancak en iyi D vitamini kaynağının güneş olduğunu unutmamak gerekir.

Prof.Dr Canan Karatay D vitaminin faydalarını anlatıyor izlemenizde yarar var.препараты для потенции купить в киеве

Бизнес эмиграция в Германию

препараты для потенции