Çocuklarda kanserin 8 belirtisi

çocuklarda kanserin 8 belirtisi

Çocuk ölümlerinde ikinci sırada yer alan kanser ile ilgili belirtiler, pek çok çocuk hastalığında da görülebilen belirtilerdir. Böyle olması nedeniyle erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlanabilmesi güçleştiğinden, belirtiler konusunda çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Çocuklarda kanserin belirtileri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Kanserin erken tanısı çok önemli:

Çocuklarda görülen kanserler genellikle lösemi, beyin tümörleri, lenfoma, böbrek ve börek üstü bezi tümörleri,kemik tümörleri, yumuşak doku tümörleri, göz tümörleri ve bazı organ tümörleridir. Çocukluk çağı tümörlerinin yaklaşık %75’ini meydana getiren lenfomalar ve solid tümörlerde farkındalık çok düşüktür. Bu tümörlerde erken tanı çok önemlidir ve farkındalığın mutlaka arttırılması gerekmektedir. İşte, çocuklarda kanserin 8 belirtisi;

1- Diş çürüklerinin kolay oluşması, diş etlerinde, burunda ve ciltte tekrarlayan kanamalar,

2- Sebebi belli olmayan halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik,

3- Sürekli bi baş ağrısı ve sabahları da bulantı olmadan yaşanan kusmalar,

4- Sebebi belirlenemeyen uzun süreli ateş,

5- Herhangi bir diyet yapmadan altı aylık süreçte %10’dan fazla kilo kaybı yaşanması,

6- Karında, boyunda ya da vücudun bir yerinde şişliğin meydana gelmesi,

7- Eklemlerde ve kemiklerde uzun süreli ağrılar,

8- Hem bebeklerde hem de çocuklarda kedigözü (lökokori) görüntüsünün oluşması Bebeğin veya çocuğun çekilen fotoğraflarında göz bebeği beyaz görünüyorsa dikkate alınmalıdır.

Kanser belirtilerini başka çocuk hastalıkları ile karıştırmayın:

Bazı çocukluk dönemi hastalıklarının belirtilerinin kanser belirtileri ile karıştırılmaması önemlidir. Çocuğun boynunda çıkan bir beze üst solunum yolu enfeksiyonunun belirtisidir, ancak uzun süreli ve geçmesi gerektiği halde geçmiyorsa lösemi, nöroblastom, lenfoma, yumuşak doku tümörü veya tiroit kanseri belirtisi de olabilir. Kemik ağrıları da genellikle büyüme ağrıları ile karıştırılır, fakat bu ağrılar kemik tümörü, lösemi ve lenfoma gibi kanserlerin de belirtisi olabilmektedir.

Karın şişliği ve baş ağrısı önemsenmeli:

Çocuklukta görülen kanserlerde en fazla baş ağrısı ile verilen belirtilerdir. Sabah kalkarken ortaya çıkan, tekrarlayan, giderek şiddetlenen ve uykuyu bozacak kadar artan baş ağrıları tümör belirtisi olabilir. Karında şişlikle birlikte küçük ve büyük tuvaletin yapılamaması, idrarda kan, karındaki damarların ciltte belirginleşmesi, ağrı ve ateş karın içi tümörlerinin işaretçisi olabilir.

Gecikmeden onkolog’a gösterilmelidir:

Çocuklarda normalden farklı seyreden belirtiler görüldüğünde hemen bir onkolog kontrolüne sokulmalıdır. Kanserin erken teşhisi ve tanılaması başarılı tedavi edilebilme olasılığını arttıracaktır.

Leave a Reply

www.cialis-viagra.com.ua

https://buysteroids.in.ua

купить фарфор