Cinsel organda kaşıntı neden olur nasıl geçer?

Cinsel organda kaşıntı neden olur nasıl geçer? 1

Cinsel organda oluşan kaşıntılar ciddi manada sıkıntıya neden olmaktadır. Toplum içinde bizi kötü duruma düşüren bu olay, aslında pek çok sağlık sorunu kaynaklı oluşmuş olabilir. Hijyene önem vermemek, mantar, idrar yolu iltihabı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan dolayı gelişebilir. İşte, cinsel organda meydana gelen kaşıntının nedenleri;

Cinsel organ bölgesinde meydana gelen kaşıntının olası nedenleri

Yetersiz temizlik;

Erkeklerde, genital bölgenin yeterince temizlenmemesi kaşıntılara neden olmaktadır. Penis bölgesinde oluşan kaşıntılar, kasıklarda ter, kir ve vücut salgılarından oluşan bir tabaka kaynaklı oluşmaktadır. Penisin ucunda deride oluşan beyaz peynirimsi tortu, peniste kaşıntı yaratmaktadır. Bu durum, özellikle sünnet olmamış olan çocuklarda daha sık karşılaşılan durumdur. Bu nedenle, genital bölgede olan kılların alınması, hijyene dikkat edilmesi ve teri emen pamuklu çamaşırlar tercih edilmesi kaşıntıyı engelleyecektir.

Candida mantarı;

Nemli ortamları seven bir mantar türüdür. Aslında ağız, bağırsak, vajina, üst solunum yolu ve deride bulunan bir mantardır. Bazen bizimle yaşayan bu mantar, çoğalarak hastalık oluşturmaya başlar ve adet düzensizliği, egzama, fazla kilo ve depresyona kadar pek çok hastalığı tetikleyebilir.

Vajinaya yerleşen candida alcicans ise, bu mantarın bir alt türüdür. Mikroplu yerlerin ellenmesi, vajinaya dokunulması, uzun süre ıslak kalmak ve ortak kullanılan çamaşırlar, mantarın var olduğu tuvaletleri kullanmak başlıca bulaşma nedenidir. Başlangıçta kaşıntı, kızarıklık, süt kesiği beyaz akıntı ve kötü koku başlıca belirtilerdir. İdrar yaparken yanma olması, idrarın değdiği noktada yanma, kas ağrısı ve cinsellikte ağrı diğer önemli belirtilerdir.

Cinsellikle birlikte bu mantar erkeğe de geçmektedir. Fakat hiçbir belirti vermeyebilir. Bazen penisin başında kırmızılık, kaşıntı ve tahriş oluşabilir. Menopoza giren kadınlarda daha az rastlanan bir hastalıktır. Hamile olanlar, diyabet hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ve antibiyotik kullananlarda mantarın zarar vermesi ve ortaya çıkması çok daha kolaydır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar;

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda, genital bölgelerde kaşıntı olmaktadır.

Genital uçuk;

Genital uçuk özellikle kadınlarda oluşan bir hastalıktır. Vajinada, kaşıntılı ve ağrılı uçuğa benzeyen sivilceler ile kendini belli eder. Genital uçuk kendini tekrarlamaktadır, bu nedenle kesinlikle tedavisi yapılmalıdır.

HIV-AIDS;

Kan yoluyla bulaşır. HIV bulaştıktan bir süre sonra AIDS hastalığına dönüşür. Sürekli halsiz olmak, cinsel organda yara ve ağrı, kaşıntı olması, aşırı kilo kaybı ve gece terlemesi olarak bilinir.

Hepatit B;

Kan yolu ve cinsellikle bulaşan bir hastalıktır. Hepatiti olan birinin bardağını, çatalını kullanma neticesinde de rahatlıkla geçmektedir. Cilt renginde sararma, ateşli hastalıklar, kusma, karaciğer sorunları ve idrar yaparken yanma başlıca belirtilerdir.

Frengi;

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel ilişki sonrası, cinsel organda şişkin bir yara çıkar. İlerlediğinde körlük, sağırlık ve kanser oluşabilir. Bu nedenle, hızla teşhisi ve tedavisi yapılmalıdır.

İdrar yolu iltihabı;

İdrar yolu iltihabı, özellikle kadınlarda çok daha fazla görülür. Peniste ve vajinada idrar yaparken kaşıntı, yanma ve sürekli idrar yapma isteği oluşabilir. Tedavi edilmezse böbreklere atlayarak ilerlemektedir. Bu aşamada idrar yaparken kanama da oluşmaktadır.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/cinsel-organda-meydana-gelen-kasint-pembenar-galeri-genelsaglik-2567130/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

1cs.com.ua

сиалис 20

Узнать как https://steroid.in.ua в любом городе.