Cilt bakımında C vitamininin önemi

Cilt bakımında C vitamininin önemi

Cilt bakımında C vitamininin önemi: İnsan vücudunda birçok fonksiyonun çalışmasına katkı sağlayan C vitamini, cildin güzelleşmesi ve korunması ile de ilişkilidir. C vitamini cilt için gerekli olan bazı maddelerin üretiminde rol üstlenmekte ve antioksidan etkisi ile de cilt sağlığında çok önemli bir yere sahiptir.

C vitamininin antioksidan etkileri:

Serbest radikaller, oksijenin bazı moleküllerle etkileşime girmesi nedeniyle oluşmaktadır. Bunlar çiftleşmemiş elektronlara sahip atomlar olup, hücre zarıyla ya da DNA ile etkileşime girdiğinde ya anormal hücre fonksiyonlarına ya da hücrelerin ölmesine yol açmaktadır. İşte bu tür hücresel hasarların olması ölümcül kanser hastalıklarına ve diğer başka hastalıklara meydan verir. C vitamini önemli bir antioksidan olup serbest radikallere bağlanırlar ve oluşması muhtemel hasarların önüne geçer. C vitamininin antioksidan özelliği ile UV radyasyonu ve güneş ışığının zarar verici etkilerinden cilt korunmaktadır.

C vitamini yaraların iyileşmesinde etkilidir:

İnsan vücudu, C vitaminini yaraların iyileştirilmesinde kullanmaktadır. Yara dokularının normal dokulara dönüşmesine yardım etmektedir. Ciltteki yara dokularının fonksiyonları yetersiz kaldığı için cilt solgun ve sönük görünmektedir. Yaraların yavaş iyileşmesi veya zor iyileşmesi C vitamini eksikliğinin habercisi olabilmektedir.

Kalojen üretimine katkı sağlar:

C vitamini kalojen üretiminde de yardımcı olmaktadır. Yapıcı bir protein olan kalojen, kemiklerin, bağların ve tendonların yapımında önemli bir rol üstlenmektedir. Farklı kalojen tipleri bulunmaktadır ve dokuların yapımında görev almaktadır. Özellikle tip 1 kalojen ve tip 3 kalojen cilt üzerinde en çok etki gösterenleridir. Gençlerin ciltlerinin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlayan kalojen tipi tip 3 kalojendir. Yaş ilerledikçe tip 3 kalojenin yerini tip 1 kalojen almaya başlar.

E vitamininin yeni baştan üretilmesi:

C vitamini, oksitlenmiş E vitamininin vücutta yeni baştan üretilmesinde rol alabilmektedir. E vitamini insan vücudunda önemli bir antioksidan olarak görev almaktadır. Cilt ile ilgili birçok fonksiyonun işleyişinde E vitamini oldukça önemlidir. Özellikle Uv ışınlarının zararlı etkilerinden cildi korumakta, bununla birlikte cildi iyileştirerek kırışıklıkların önüne geçmektedir.

Sağlıklı damar sistemi:

Kan damarlarının oluşturulmasında kalojen görev almaktadır. Sağlıklı bir damar sistemi için C vitamini gereklidir. Cilt altında yer alan kılcal damarlar, oksijeni ve besin maddelerini taşımakta ve cildin sağlıklı olmasına imkan vermektedir. Yeterli oksijen ve besin maddesi taşınamadığında ciltte kuruluk ve sertleşme meydana gelmektedir. Cilt için geliştirilen bazı kremler, cildin görünüşünü iyileştirmeye katkı sağlayan C vitamini barındırmaktadır.

C vitamini ihtiyacının karşılanabilmesi için her gün alınması gerekmektedir. Çünkü vücutta depolanmaz. Özellikle C vitamini yönünden zengin kivi, portakal, çilek, limon, yeşil yapraklı sebzeler ve biber gibi besinlerin günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply

www.steroid-pharm.com/tranbolone-acetate.html

www.farm-pump-ua.com

левитра отзывы