Çileğin az bilinen faydaları

çilek

Çileğin az bilinen faydaları

Çilek neye iyi gelir, çileğin iyi geldiği hastalıklar hangileridir işte çileğin bilinmeyen faydaları. Çilek lezzeti ile en sevilen meyvelerdendir. Çileğin faydalarının başında C vitamini fazlalığı ile antioksidan bir meyve olmasıdır. Kalp ve damar hastalıkları, enfeksiyon ve virüslerle savaşma çileğin en önemli özellikleridir. Çileğin yaklaşık 10dan fazla çeşidi vardır. İşte, çileğin faydaları;

Çileğin sağlığa faydaları

Kolesterol

Düzenli olarak çilek yiyenlerde kötü kolesterol seviyeleri düşmektedir. Bunun başlıca nedeninin çileğe kırmızı rengi veren antosiyanin kimyasalı nedeni ile olduğu düşünülmektedir. İyi kolesterol seviyesini dengede tutarak, kötü kolesterolü düşüren çilek mutlaka yenilmelidir.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, kansere karşı koruma yaparken, bağışıklığı kuvvetlendirir ve serbest radikallerle savaşır. Alzheimer gibi beyin hastalıklarında etkilidirler, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hastalıklarda koruyucudurlar. Yapılan araştırmalarda çilek, antioksidan meyveler arasındadır. Bunun başlıca nedeni, çileğe kırmızı rengi veren antosiyanin kimyasalı, C vitamini içermesi olarak kabul edilir.

Kanserden koruma

Çileğin antioksidan etkisi, kansere neden olan serbest radikalleri engeller. Ayrıca içeriğinde bulunan fitokimyasallar kanser hücreleri ile savaşmaktadır. Fakat bu konuda yapılan araştırmalar hala devam etmektedir.  Çilekte bulunan ellagic asit, bazı kanser türlerini yavaşlatmaktadır.

Kalp ve damar sağlığı

Çileğin antioksidan etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma yapmaktadır. Çilek içinde bulunan polifenoller, kötü kolesterolü düşürür ve bu nedenle kalp krizi dahil olmak üzere kalp hastalıklarına karşı koruma yapar.

Diyabet

Şeker hastalığında pek yenilmeyen bir meyve olmasına rağmen, aslında çilek kan şekerini yükseltmeyen bir meyvedir. Yenildiğinde uzun süre tok tuttuğundan yenilebilir.

Kabızlık

Çilek içinde bol miktarda lif olduğundan kabızlığa ve basura iyi gelir.

Cilt

Yüksek oranda C vitamini içeren çilek, ciltte kuruluğu ve kırışıklığı engeller. Maske olarak cilde uygulandığında ciltte onarıcı etkiye sahiptir.

Kemikler

Kemikleri sağlıklı tutan manganez, çilek içinde bulunmaktadır. ayrıca, manganez kalsiyum emilimi yaparken kullanılan mineraldir.

Çileğin besin değeri ve kalorisi

Yarım kase çilek 46 kaloridir. Karbonhidrat, lif, şeker, protein, C,E,K,B6, niasin, folat, kalsiyum, semir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez, selenyum, omega 3, omega 6, su içermektedir.

Mesane ve böbrek taşı sorunu olanlara çilek yemek önerilmez. Bazı kişilerde de çilek alerjiye neden olabilir.

Leave a Reply

biceps-ua.com

steroid.in.ua/products/sustanon-250-organon

buysteroids.in.ua/inekczionnyie-anabolicheskie-steroidyi/boldenon.html