Burun kanaması nedenleri ve tedavisi

burun kanaması ve tedavisi

Burun kanaması nedenleri ve tedavisi nedir işte detaylar. Kulak burun boğaz ile ilgili en sık görülen şikayetlerden biri burun kanamasıdır. Hayatı boyunca hemen herkes bir defa da olsa burun kanaması yaşar. Daha çok basit kanamalar şeklinde olan burun kanaması kolaylıkla durdurulabilir, ancak durdurulamayan ve şiddetli olan ciddi burun kanamaları da olmakta ve yaşamı tehdit etmektedir.

Burun neden kanar?

Burnun içinde yüzeysel ve oldukça yoğun damarlar bulunmaktadır. Burun boşluğunu ikiye ayıran bölgede damarlar birleşmekte ve genellikle de yüzeysel durumdadırlar. Özellikle çocuklarda dışarıdan hiçbir etki olmasa bile bu bölgede kanama olabilmektedir. Burun boşluğunun iki tarafındaki konka denen etlerde çok fazla damar bulunur ve bazı burun kanamaları buradan kaynaklanır.

Burun kanaması nedenleri:

Burun kanamalarının nedenleri lokal ve genel nedenler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Lokal nedenler;

Sinüzit,

Burun içi iltihapları,

Burna gelen darbeler,

Burun içi ve sinüs tümörleri,

Burun karıştırma,

Burundaki kemik eğriliği ve alerjik rinittir.

Genel nedenler;

Yüksek tansiyon,

Bağırsak parazitleri ve

Kan hastalıklarıdır.

Burun kanamasının tetkiki ve tanısı:

Burun kanamasının sebebinin bulunabilmesi için bazı incelemelerin yapılması gerekmektedir. Tansiyon ölçümü, sinüzit filmi çekilmesi, bağırsak parazitinin araştırılması, kanama ve pıhtılaşma testleri, kan hastalıklarının belirlenmesi için testler hastanın durumuna göre başvurulan yöntemlerdir.

Burun kanamasında tedavi:

Pek çok burun kanaması vakasında kanama ya kendiliğinden durmakta ya da burnun ucunun tutulması ve soğuk kompres ile durmaktadır. Fakat durmayan ve devam eden şiddetli kanamalarda doktor müdahalesi gerekmektedir. Burun kanamasının durdurulması için Damarın yakılması, tampon uygulanması ve damarların bağlanması gibi yollar uygulanabilmektedir.

Burun kanamasında evde yapılabilecekler:

Çoğu kez kişinin kendi kendine uyguladığı yöntemler burun kanamasını durdurmaktadır. Burnu kanayan kişinin ilk yapması gereken şey, burun ucunu sıkıca tutarak başını öne doğru eğmektir. Başın arkaya doğru eğilmesi kanın geniz yolu ile boğaza gitme ihtimali olmaktadır. Soğuk kompres uygulaması da etkili bir yoldur. Kişi burnunun ön kısmına tampon görevi görecek bir gazlı bez de koyabilir. Bu uygulamalarla burun kanaması durdurulsa bile, ilk fırsatta doktora giderek burun kanaması konusunda muayeneden geçmekte fayda vardır.

Leave a Reply

www.danabol-in.com/tabletki/turinabol

https://cialis-viagra.com.ua

generique-sildenafil.com/produit/kamagra