X

Boyunda beze oluşması nedenleri ve tedavisi

Boyunda beze oluşması nedenleri ve tedavisi

Boyunda beze, boyun bölgesinde olan kabarık şişkinliklerdir. Bazen enfeksiyon bazen de genetik ve lenf düğümleri ile alakalı olarak ortaya çıkabilir. Alkol ve sigara kullanan kişilerde ve birinci derece yakınında kanser olan kişilerde bezeler dikkatli incelenmelidir. İşte, boyunda beze nedenleri ve tedavisi;

Boyunda beze nedenleri

Büyüyen lenf düğümleri genelde bezelere neden olur. Sıklıkla enfeksiyon kaynaklı olarak lenf düğümleri hemen büyür.

Bakteriyel

Streptokok bakterisi kaynaklı, solunum yollarında oluşan iltihaplar boyun ve boğaz kısmında bezelere neden olabilir. Ayrıca, bademcik iltihabı, tüberküloz, faranjit, kedi tırmığı hastalığı boyunda şişliklere neden olur.

Virüs

AIDS, bağışıklık sistemini çökertir. Bu durumda, yüksek ateş, ciltte döküntü ve lenf düğümlerinde şişlikler oluşur. Virüs kaynaklı farenjit, kızamıkçık ve uçuk virüsü de boğazda şişliklere neden olur.

Kanser

Lenf düğümlerinde olan tümörler, şişkinliğe benzer bezelere neden olur. Bu lenf düğümleri, boyun, karaciğer, dalak ve kemik iliğinde oluşur. Ayrıca, lösemide de şişkinlik ve bezeler oluşur.

Ayrıca alerji kaynaklı olarak lenf sisteminde şişlikler oluşabilir. Yer fıstığı alerjisi olanlarda göz, dudak, boğazda şişlikler görülür.

Şişmiş tükürük bezi nedeni ile oluşan bezeler

Boyun bölgesinde olan şişlikler genelde tükürük bezlerinin iltihaplanması ile oluşur. ayrıca kabakulakta, ateş, kas ağrıları ve kulak altı tükürük bezleri şişer. Tükürük bezlerinde olan tümörler,  bezelere neden olur. Tükürük bezinde tıkanmaya neden olan taşlarda boğazda bezeye neden olur.

Tiroid bezlerine bağlı olan bezeler

Guatr hastalığında, düşük tiroid üretimi veya aşırı üretim, tiroid bezinde şişmeye neden olur. Düşük tiroid iyot eksikliği, aşırı tiroid enfeksiyon kaynaklı oluşabilir. bu durumda boyunda beze ortaya çıkmaktadır.

Basedow hastalığı aşırı tiroid üretimi kaynaklı bağışıklık sistemi hastalığıdır. Anksiyete, tiroid şişliği başlıca belirtilerdir. Tiroid kanseri, tiroid bezi hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ile oluşur. yutkunma zorluğu, boyun bölgesinde olan şişlik başlıca belirtileridir.

Boyunda beze tedavisi

Boyunda beze oluşmasının yüzlerce nedeni olabilir. Bu nedenle öncelikle hemen doktora gitmek gereklidir. Boyunda olan şişliğin nedeni bulunup tedaviye başlanmalıdır. Genelde enfeksiyon kaynaklı oluştuğundan, antibiyotik tedavisi hastaya uygulanır. Fakat, bazen cerrahi operasyon, kemoterapi uygulaması ile tedavi planlanır.pills24.com.ua/cialis-tadalafil/cialis-20-mg/cialis-super-aktiv-tadalista-super-active

www.agroxy.com

agroxy.com/prodat/shrot-163/dnepropetrovskaya-obl