Boğazda gıcık nedenleri ve tedavisi

boğazda gıcık

Boğazda gıcık nasıl geçer, nedenleri nelerdir hızlı ve kolay bir şekilde tedavisi nasıl yapılır işte ayrıntılar. Boğazda oluşan batma, kaşıntı, yanma ve öksürme isteğine gıcık deniliyor. Özellikle geceleri ciddi manada öksürüğe neden olan gıcık uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Uzun süren gıcıklar, uykusuzluk ve çeşitli iltihaplara bile neden olabilir.

Boğazda oluşan mukus birikimi bir süre sonra boğazda gıcığa neden olur. Boğazda olan gıcık zamanla kuru öksürük yapar. Gıcık ve beraberinde oluşan öksürük zamanla tehlikeli bir hal alır bu nedenle bir doktora gitmekte fayda vardır. İlk olarak, alkol, kafein ve sigaradan uzak durmak ve sıcak bitki çayları tüketmek gereklidir. Boğazda oluşan gıcık, geceleri öksürüğe döndüğünden mümkün olduğunca tuzlu su gargaraları ile halledilmelidir.

Boğazda gıcık neden olur?

Boğazda dokuların sürekli olarak nemlenmesi gerekir. Yoksa boğaz kurur ve gıcık çok daha artar. Kuru hava, aşırı kafein kullanmak ve antidepresanlar boğazda gıcık yaparlar.

Virüslerin neden olduğu yutak iltihabı boğazda gıcık oluşumuna neden olur. Bademcik üzerinde çoğalan virüsler, karıncalanma ve gıcığa neden olurlar.

Boğazın tahriş olması boğazda gıcık yaratır. Tütün kullanmak,  ses tellerinin fazla kullanılması, öksürmek, toz duman altında kalmak boğazda gıcığa neden olur çünkü boğazda tahriş yaratır.

Polen alerjisi dahil olmak üzere pek çok alerji boğazda gıcık oluşmasını sağlar.

Boğaz kaşıntısı ve gıcığı sürekli olarak boğazı temizleme takıntısı ile oluşur. bir sebep olmamasına rağmen, alışkanlıklar gereği boğazda gıcık olduğunu düşünebilirsiniz.

Boğazda gıcık nasıl geçer işte pratik tedavisi

Boğaz pastilleri, tükürük salgısını arttırır. Boğaz nemlendiğinden gıcık azalır. Gıcık bir hastalık ya da soğuk algınlığı kaynaklı oluşursa boğaz damlaları ve spreyleri kullanılabilir.

1 bardak suya yarım çay kaşığı tuz atıp, boğazda gargara yapmak, gıcığı düzenler.

1 çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zencefil boğazda olan gıcığı alır.

1 bardak süte, 1 çay kaşığı zerdeçal atıp içmek boğazda olan gıcığı rahatlatır.

1 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı adaçayı 5 dakika kadar kaynatılıp, 5 dakika kadar bekletilip gargara yapılırsa boğazda gıcık ve gıcığa bağlı olan öksürüğü almaktadır.

1 kaşık bal içine eklenen yarım çay kaşığı tarçın günde 3 defa tüketilirse boğazda oluşan gıcık engellenmiş olur.

One Response

  1. esra 29 Mart 2018

Leave a Reply

тадалафил

посмотреть biceps-ua.com

Нашел в интернете нужный портал со статьями про SP Propionate https://buysteroids.in.ua/inekczionnyie-anabolicheskie-steroidyi/testosteron/sp-propionate.html