X

Boğaz ve kulak ağrısı, nedenleri ve tedavisi

Boğaz ve kulak ağrısı, nedenleri ve tedavisi

Kulak ve boğaz ağrısı bazen aynı anda olabilir. Çünkü, kulak ve boğaz arasında olan östaki borusu ikisini birbirine bağlar. Boğazda olan iltihaplanma, kulakta da bu nedenle oluşur. iltihaplar, alerjenler, hava kirliliği kaynaklı olarak kulak ve boğazda aynı anda enfeksiyon gelişebilir. İşte, boğaz ve kulak ağrısı nedenleri, tedavisi;

Boğaz ve kulak ağrısı nedenleri

Boğaz ve kulak ağrısı bazen hafif bazen de çok şiddetli olabilir. Kulak ağrıları genelde kulakta olan enfeksiyonlarla alakalıdır. Enfeksiyon derecesine bağlı olarak hafif ve şiddetli olabilir.

Akut sinüzit

Yüzde olan boşluklara sinüs denilir. Bu boşlukların iltihaplanmasına sinüzit denilir. Sinüzit, akut olduğunda yaklaşık 2 ay kadar rahatsızlıklar devam eder. Akut sinüzit, alerji ya da bakteri kaynaklı olabilir. Şiddetli baş ağrıları, yorgunluk, boğaz ve kulak ağrısı, burun tıkanması başlıca belirtileridir.

Bademcik iltihabı

Bademcikler aslında bağışıklık sisteminin yapılarıdır. Bakteri ve virüs kaynaklı olarak iltihaplanabilirler. Kulak ve boğaz ağrısı, ateş ve yutkunmada zorlanma başlıca bademcik iltihabı belirtileridir. Antibiyotik, bol sıvı alımı dinlenme ile bademcik iltihabı geçer. Sıklıkla bademciklerin cerrahi olarak alınması kesin çözümdür.

Kulak enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları, kulak ve boğaz ağrısına, ateş, baş ağrısına, duyma bozukluğuna ve iştah kaybına neden olur. Ağrı kesiciler ve antibiyotikler kulak enfeksiyonu tedavi edilir.

Soğuk algınlığı ve grip

Virüs ve bakteri kaynaklı olan enfekisyonlarda kulak ağrısı ve boğaz ağrısı sıklıkla yaşanılan durumlardır. Bal ve limonlu çay, portakal suyu, acı biber tedavide kullanılır. Antibiyotikler enfeksiyonun tekrarlamasının önüne geçer.

Bahar nezlesi

Toz, polen ve evcil hayvan kaynaklı olan alerjenler kaynaklı oluşur. Burun akması, hapşırma, sinüs basıncı, boğaz ve kukla ağrısı yapabilir. Çeşitli alerji ilaçları bahar nezlesinin önüne geçer.

Larinks (Gırtlak)kanseri

Boğaz ve kulak ağrısı, öksürük, ses kısılması, nefes almada güçlük, boyunda şişmeye neden olur. Kanserin geldiği aşama nedeni ile, ameliyat, kemoterapi, radyoterapi uygulanır.

Diş iltihapları, çok sıcak ya da soğuk yemek, küçük dil iltihabı, ses tellerinin fazla kullanılması, sigara ve alkol tüketmek boğaz ve kulak ağrısına neden olabilir.

Kulak ve boğaz ağrısı tedavisi

Kulak ve boğaz ağrısında ilk önce altta yatan hastalık ortaya çıkarılmalıdır. Bu durumda hastalığın tedavisi yapılarak, kulak ve boğaz ağrısı geçirilir.

Bol sarımsak yemek boğaz ve kulak ağrısı için iyidir. Sıcak içecekler, masaj yapmak, gargaralar ve zencefil boğaz ve kulak ağrısı tedavisinde kullanılır.дапоксетин купить в аптеках киева

женская виагра в каплях купить в украине

женская виагра в каплях купить в украине