Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 1

Çin tıbbında geleneksel olarak kullanılan baharatlar, yüzlerce yıldan bu yana türlü hastalıkların tedavisinde halen kullanılmaktadır. Esli dönemlerden beri Çinlilerin geleneksel tıpta kullanmayı sürdürdükleri en yaygın 10 şifalı bitkiyi sizler için derledik. İşte, Çin tıbbında en çok kullanılan şifalı bitkilerin bazıları;

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 2

 • Ginseng;

Çin tıbbında çok popüler bir baharat olan ginseng bitkisi, sağlığın yanı sıra afrodizyak etkisi sayesinde de tercih edilmektedir. Geleneksel Çin tıbbında yüzlerce yıldan beri ereksiyon bozuklukları, menopoz, hepatit ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına karşı etkili şekilde kullanılmaktadır.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 3

 • Meyan kökü;

Meyan kökü, Çin tıbbında genellikle toksin attırıcı ve iyileştirici bir madde olarak kullanılmaktadır. Özellikle astım, hepatit, soğuk algınlığı, depresyon, mide yanması, grip ve buna benzer birçok sorunun giderilmesinde katkı sağlamaktadır.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 4

 • Goji Berry;

Bu meyve özellikle ilaç ve sağlık sektöründe önemli bir yer edinmiştir. Goji Berry meyvesi ülkemizde bilinen adıyla kurt üzümü bitkisi, oldukça çeşitli hastalığın tedavisinde fayda sağlayabiliyorken, ayrıca yemeklerde de tat vermek amacıyla baharat olarak kullanılmaktadır.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 5

 • Çin Geveni;

Hemen hemen 4 bin yıldan bu güne geleneksel Çin tıbbında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve metabolizma hızının arttırılması amacıyla kullanılmaktadır ve halen de kullanılmaya devam edilmektedir. Ayrıca enfeksiyonların önlenmesi ve yaraların iyileşmesinde de çok büyük faydaları bulunmaktadır.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 6

 • Zencefil;

Özellikle hazımsızlık problemlerinin iyileştirilmesinde, kan dolaşımının güçlendirilmesinde, sindirim sistemi ve kalp açısından da çok büyük etkileri bulunmaktadır. Zencefil aroma ve tat katmak amacıyla da kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığı, mide bulantısı ve öksürüğün tedavisi gibi konularda da çok önemli faydalar sağlamaktadır.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 7

 • Çin melek otu;

Kas gevşetici özelliği bulunan ve yaygın olarak kullanılan Çin melek otu, oldukça etkili bir kas rahatlatıcısı olmasıyla birlikte, kalp hastalıklarında ve kısırlık problemlerinde de çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra kalp ritim bozuklukları ve boğaz ile ilgili problemlerin tedavilerinde yaygın bir şekilde faydalanılmaktadır.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 8

 • Ephedra sinica;

En eski geleneksel Çin tıbbı bitkilerinden biridir. Ma Huang bitkisi olarak da bilinen ephedra sanica bitkisi astım, bahar nezlesi, soğuk algınlığı ve buna benzer sağlık sorunlarının tedavilerinde gayet etkili bir bitkidir.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 9

 • Mantarlar;

Çin tıbbında mantarlar ayrı bir yer edinmiştir. Bu mantarların genellikle tümörlerin tedavilerinde kullanıldığı söylenmektedir. Bunun yanında uyku problemlerinde ve kadınlardaki cinsel isteksizlik sorunlarında etkili olduğu da bilinmektedir.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 10

 • Bupleurum;

Bupleurum bitkisi, Çin tıbbının en önemli şifalı bitkilerinden biridir. Bu bitki sayesinde karaciğer ile ilgili hasarlar, iltihaplanmalar, eklem ağrıları, akıl hastalıkları, mide ile ilgili bazı problemler ve bunlara benzer pek çok sağlık sorunu etkili şekilde tedavi edilmiştir.

Binlerce Yıldır Çin tıbbında en çok kullanılan 10 şifalı bitki 11

 • Coptis Chinensis;

Bu bitki Çin düğün çiçeği olarak da bilinmektedir. Şifalı bitkiler içinde en acı olan bitkilerdendir. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili problemlerin tedavisinde iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca coptis chinensis bitkisi, Çin tıbbında kullanılan 50 ana baharattan bir tanesidir.

2 Comments

 1. a.demir atiker 17 Mayıs 2018
 2. a.demir atiker 17 Mayıs 2018

Leave a Reply

xn--e1agzba9f.com

read more antibioticlistinfo.com

Viagra 50 mg en ligne