Belde kas ve sinir sıkışması nedenleri ve belirtileri

belde kas sıkışması

Belde kas ve sinir sıkışması nedenleri, belirtileri ve tedavisi!

Belde oluşan kas ve sinir sıkışması sıklıkla yaşanılan bir sorundur. Genelde belin aşırı zorlanması, aşırı gerilmesi ile oluşur. Belde kas sıkışması veya sinir sıkışması varsa, ağrı, şişlik, spazm bazen de morarmalar oluşabilir. İşte, belde kas ve sinir sıkışması belirtileri, tedavisi;

Belde kas ve sinir sıkışmasının nedenleri

Kötü duruş yapmak, aynı yerde uzun süre oturmak, nesneleri yanlış teknikle kaldırmak, bel kaslarının fazla çalışması, düşmek, anormal şekilde beli bükmek belde kas ve sinir sıkışmasının belirtileridir.

Belde kas ve sinir sıkışmasının belirtileri

Bal bölgesinde şiddetli ağrı hissedilir. Ağrı zonklama bazen de sızı şeklindedir. Genelde hareket edildiğinde ağrı artar.

Sıkışmış bir kas ya da sinir olduğunda o bölgeye kanın gitmesi zorlaşır. Bu da etkilenen bölgede şişlik oluşmasına neden olabilir. Sıkışan kas şiştiğinde, kasılır ve spazma neden olur.

Vücut, hareketi kısıtlamak için kası ve etrafında olan sinirleri sertleştirir.

Kasta yırtılma varsa, kopmalara neden olabilir. Kanın deri altında birikmesi bölgede morarmalar oluşur.

Belde kas ve sinir sıkışmasının tedavisi

Az hareket etmek

Kas gerilmelerinden sonra yaklaşık 2 gün yatak istirahatı önerilir. İncinen bölgede hareketin fazla olmaması bölgede şişlik, morarma, kas spazmının geçmesini sağlayarak, ağrıyı hafifletir. Sırtta oluşan kas spazmların da yüz üstü uyumak zararlıdır. Bu durumda bacakların arasına yastık koymak ve yan tarafa uzanarak uyumak önerilir.

Soğuk ve sıcak kompres

İncinmenin yaşanmasından 1-2 gün sonra buz torbası ile o bölgeye kompres yapmak ağrı ve şişliğe iyi gelir. Buz torbasını yaklaşık 20 dakikalık seanslarla her 4 saatte bir defa uygulamak bölgeye iyi gelir. Soğuk kompres sonrası, bölgeye sıcak kompres uygulamak, kan dolaşımını arttırır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Ağrı kesiciler

Aspirin, ibuprofen gibi ilaçlar ağrınızı geçirmek için kullanılabilir. Bazen de sırtta olan gerilimi azlatan bazı gevşetici ilaçlar kullanılabilir.  Bazı hastalar incinen bölgeye mentol, okaliptüs içeren ilaçlar kullanır. Bu ilaçlara, bölgede olan ağrıya iyi gelir.

2 gün dinlenme sonrası harekete başlayabilirsiniz fakat, yaklaşık 1 ay kadar ağrı kaldırmamak ve beli zorlayacak hareketler yapmamak gereklidir. Kasların kuvvetlenmesi için düzenli egzersiz yapmak, oturma minderi, sırt desteği ve bel kuşağı kullanmak gereklidir.

Leave a Reply

левитра купить украина

Виагра

what happens if a woman takes viagra