Bebeklerde sarılık nedenleri belirtileri ve tedavisi

bebeklerde sarılık

Bebeklerde sarılık nedir belirtileri, tedavisi nasıl yapılır nedenleri nelerdir işte detyalar. Bebeklerde sarılık çok fazla görülen ve tedavisi hızla yapılan bir hastalıktır. Sarılık, kanda bilirubinin artması ile oluşan bir durumdur. Bebeklerde sarılık, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sonucunda, karaciğerin oluşan bilirubini kandan uzaklaştırmadığında ortaya çıkmaktadır. Yeni doğan bebeklerde görülme oranı çok yüksek olan sarılık, korkulmaması gereken bir durumdur. İşte, bebeklerde sarılık belirtileri ve tedavisi;

Bebeklerde sarılığın olası nedenleri

Gelişmemiş karaciğer

Yeni doğan bebeklerin kanında yüksek kırmızı kan hücresi vardır. Bu nedenle kırmızı kan hücreleri sıklıkla parçalanır ve vücuttan atılır. Fakat, karaciğer tam olarak gelişmediğinden parçalanan hücreleri dışarıya atamaz. Bebeklerin kanında bilirubin miktarı hızla bir yetişkinin olması gereken değerin 2 katı kadar artar. Bu durum bebek, iki haftalık oluncaya kadar devam eder ve karaciğer gelişimini tamamlayarak bilirubini atmaya başlar.

Anne sütü

Bebeğin anne sütü ile beslenmesi sarılığa neden olabilir. Anne sütünü kesmek asla yapılmaması gereken bir durumdur. Çünkü, zamanla bu durum kendiliğinden düzelir. Anne sütünün neden sarılık yaptığı bilinmemektedir. Uzmanlar, anne sütünde olan bazı enzimlerin bilirubinin işlenip atılmasına engel olduğunu söylemektedir. Çok tehlikeli kabul edilmez ve yaklaşık 10 gün sonra kendiliğinden iyileşir.

Kafa zedelenmesi

Bebeğin doğumu sırasında bebeğin kafasına pens ve vakum uygulaması kafatasında zedelenmeye neden olabilir. Bu zedelenme nedeni ile beyinde kan pıhtısı oluşur ve kan çöker. Böylece kanda yüksek miktarda bilirubin oluşur. Bebeğin karaciğeri yeterince bilirubini işleyemediğinden sarılık oluşabilir.

Gebelikte şeker hastalığı

Hamilelikte kan şekerinin yükselmesi, bebeğin sarılık olmasına neden olabilir. Bu nedenle kan şekeri sürekli olarak kontrol edilmelidir.

Kan uyuşmazlığı

Annenin kanı ile bebeğin kanı arasında olan uyuşmazlık sarılığa neden olabilir.

Bebeklerde sarılık belirtileri

Bebeklerde sarılık doğumun ilk 5-7 günleri arasında oluşabilir. sarılık yaklaşık 20 gün kadar sürer.

Sarılık olan bebeklerin gözleri sarı renklidir. Vücuda yayılan sarılık, başa, karın ve kollara kadar yayılır.

Beslenmede zorluk yaşanır.

Uyuşukluk ve gevşeme vardır, koyu sarı idrar yapılır,

Sarı ya da turuncu dışkı vardır.

Bebeklerde sarılık tedavisi

Fototerapi

Fototerapi ışık ile yapılan bir tedavidir. Bebeğin kanında olan bilirubin, foto-oksidasyon ile düşürülür. Bu tedavi ile, bilirubin suda kolayca çözümlenir hale gelir. Bebeğin karaciğerinde bu atık kolaylıkla çözümlenir. Bebeğin gözlerinin kapatılıp, halojen ya da floresan lamba altına koyulmasına geleneksel fototerapi, fiberoptik kabloların olduğu battaniyeye yatırılmasına fiberoptik terapi denilir.

Kan değişimi

Fototerapi etkili değilse, kan değişimi yapılarak tedavi yapılır. Yeni kan içinde bilirubin olmadığından bebek hemen sarılıktan kurtulur.

Eğer sarılık başka bir enfeksiyon kaynaklı oluşuyorsa öncelikle enfeksiyon tedavi edilmelidir.

Leave a Reply

http://medicaments-24.com

via-generici.com

https://anabolik-store.com.ua/stanozolol