Bebeklerde reflü nedenleri ve tedavisi

Bebeklerde reflü nedenleri ve tedavisi

Bebeklerde reflü nedenleri ve tedavisi: Bebek beslendiğinde veya süt emdiğinde yediği yiyeceklerin, sütün yemek borusuna mideden geri gelmesine reflü denilir. Pek çok bebekte reflü oluşabilir. Bebeğin midesinde olan asit, yemekleri sindirir. Reflüsü olan bebeklerde yemek borusunda yanma olduğundan çok fazla huzursuzluk olur. İşte, bebeklerde reflü nedenleri ve tedavisi;

Reflü kendi kendine iyileşebilir. Neredeyse yeni doğan bebeklerin yarısında reflü ilk 3 ay boyunca görülür. Çok az bir bebekte ise, geçmeyen inatçı reflü vardır. Bebek, süt çıkarabilir veya kusabilir. Öksürebilir.

Bebeklerde reflü nedenleri:

Yemek borusunun mide ile birleştiği noktada bir kas vardır. Bu kas yenilen veya içilen süt geldiğinde açılır ve mideye girdikten sonra kapanır. Bu kas bebeklerde daha henüz gelişmediğinden reflü ilk 3 ay görülür.

Bebeğin kısa ve dar yemek borusu vardır, yavaş bir sindirim sistemi olduğundan sütün ince bağırsağa geçmesi uzundur, yemek yediği halde mide ve bağırsaklar gelişmemiştir, henüz mide girişinde olan kas yeterince gelişmemiştir, bazen inek sütüne olan alerji ya da intolerans kaynaklı oluşabilir.

Bebeklerde reflünün oluşması nasıl engellenir?

Bebeğinize dik pozisyonda yemek yedirin, yemek yedikten sonra yaklaşık yarım saat yatırmayın, az ve sık besleyin, 2-3 dakikada bir defa beslenirken gazını alın, biberonun deliklerinin çok geniş olmamasına dikkat edin.

Bebeklerde reflü tedavisi:

Sağılan anne sütü ya da inek sütüne yoğunlaştırıcı eklenebilir. Bu yoğunlaştırıcı eczanelerde satılır ve doktor söylemedikçe kullanılmamalıdır.

İnek sütü alerjisi, intoleransı reflü ile aynı belirtileri taşır. Reflü diye doktora gidildiğinde bu ortaya çıkar. Bebeğe anne sütü veriyorsanız inek sütünü kesin. Bu durumda doktora danışın ve beslenme düzenini öyle sağlayın.

Doktorunuz bazen, antiasit verebilir. Anne sütüne karıştırıp, ısıtılan mamaya eklenebilir.

Beslendikten sonra oluşan kusma endişelenecek bir durum değildir. Fakat, bebekte kusma, reflü sürekli tekrarlanıyorsa, bebek yemek yerken huzursuz, ağlıyor ve sırtını büküyorsa, düzenli olarak kusuyorsa, mama yemeyi reddediyorsa hemen doktora gidilmelidir.  Bu durum beslenme ve gelişim için önemlidir. Hemen tedaviye başlanmalıdır. Doktora gitmeden önce evde bebeği beslediğiniz zamanı, ağlamaya başladığı zamanı, kusmasını ve ne kadar kustuğunu yazabilirsiniz.

Leave a Reply

Мастерон

http://danabol-in.com

https://danabol-in.com/shop/town-kiev/inekcii/vinstrol/