Bebeklerde Kulak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

bebeklerde kulak ağrısı

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi: Bebeklerde kulak ağrısı sıklıkla görülür. Kulak ağrısının başlıca nedeni, orta kulak iltihabıdır. Genelde, bebeğin kulağının ağrıdığını, ağlama, uykusuzluk, yatağa yatırınca daha fazla ağlama, kulaklarını çekiştirme ve ellerin yüzünde dolaşması başlıca belirtilerdir. İşte, bebeklerde kulak ağrısı belirtileri ve tedavisi;

Bebeklerde kulak ağrısının belirtileri

Bebeğin çok fazla huzursuz olması, uyku sorunları ve şiddetli ağlama,

Bebeğin yatağa yatırıldığında daha fazla bağırıp ağlaması( orta kulakta olan iltihabın baskı yapması nedeni ile oluşur)

Kulaklarını çekiştirmeleri ve ellerini yüzlerinde gezdirme, başlarını iki yana sallama ve sar renk kulak akıntısı başlıca belirtilerdir. Bu belirtilere, ateş, iştah kaybı eklenirse hemen doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde kulak ağrısının nedenleri

Kulak iltihapları

Orta kulak, kulak zarının hemen arkasında olan kısımdır. Östaki borusu orta kulağı havalandırır ve kuru tutar. Fakat, bebeklerde östaki borusu yeterince gelişmemiştir. Bu nedenle soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda hatta alerjilerde iltihap kaparak östaki borusu tıkanabilir. Bu sayede orta kulak iltihabı başlar. Temiz olmayan havuza giren veya temiz su ile yıkanmayan bebeklerde sıklıkla görülebilir.

Diğer olası nedenler

Kulağa yabancı cisim sokulması, kulak çubuğu ile kulak temizlemek, ağız ve çene ağrıları, süt dişi çıkarmak, boğaz enfeksiyonu, kabakulak, sigara içilen ortamlar, bebeğin 6 aydan az emzirilmesi orta kulak iltihabı ve kulak ağrısına neden olmaktadır.

Bebeklerde kulak ağrısı tedavisi

Orta kulak iltihabının bir kısmı kendiliğinden geçerken bir kısmı için kesinlikle doktora gidilmelidir. Şiddetli vakalarda mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır. Bebeğe asla aspirin verilmelidir. Bebeklerde Reye sendromu oluşabilir. Reye sendromu ölümcül olabilir.

Anne sütünün bebeğin kulağına damlatabiliriz, kulağına ılık kompres yapılabilir, çay ağacı yağı, zeytinyağı, susam yağı damlatılabilir,

Akıntının kolay akması için bebeğin başını yüksekte tutun,

Sarımsak, ıhlamur, papaya, lavanta içerikli kulak damlaları kullanılabilir. Fakat, bunları kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.

Kulak ağrısı önemli ve ciddiye alınması gereken ağrıdır. Kulaklarda olan ağrı aynı diş ağrısı gibi ciddi ağrı yaparak insanı rahatsız eder. Bu nedenle bebekler ve çocuklarda kulak ağrısı huzursuzluk ve acı verir. İlk olarak çocukta hafif bir ağrı ile belirti verir akşam yatma zamanı ağrı çok şiddetlenebilir. Bu nedenle, küçük bebekleri ağrı olunca hemen doktora götürmekte fayda vardır.

Leave a Reply

В интеренете нашел нужный веб портал со статьями про Виагра 200 мг www.pharmacy24.com.ua
prix du levitra

дешевый хостел в киеве