Bebeklerde antibiyotik kullanımı

bebeklerde antibiyotik kullanımı

Bebekler antibiyotik kullanırlar. Fakat, asla antibiyotik ilacı doktora danışmadan verilmemelidir. Antibiyotikler, bakterilere karşı etkilidir.  Virüslere karşı hiçbir etkileri yoktur.  Bebeğiniz hastalandığında hemen doktora gitmek ve doktorunuzun verdiği reçeteye göre antibiyotik kullanmak en doğrusudur. Çünkü, her ilaç bebeklere uygun değildir, doktorunuz ilacı yazarken kilosu,yaşı, daha önce yaşamış olduğu bir rahatsızlığı var mı, yan etkiler ve daha bir çok nedeni göz önünde bulundurarak ilaç yazıyor.

Bebekler ne zaman antibiyotiğe ihtiyaç duyar?

Yüksek ateş

Ateş, aslında vücudun bağışıklık sisteminin mikroplarla mücadele ettiğinin göstergesidir. Pek çok doktor tarafından sağlıklı bulunur. 3 aydan küçük bebeklerde 38 derece, 3-12 aylık bebeklerde 38.9 derece ciddi değerler kabul edilir. Bu durumda ciddi bir bakteri enfeksiyonu vardır ve doktorun yazdığı antibiyotikler kullanılır.

Zatürre

Zatürre, ateşlenme ile başlar, öksürük, nefes darlığı ile devam eder. Bebeklerde zatürre ciddi tehlikelidir. Bebeğin ölümüne bile neden olabilir. İşte, bu nedenle çocuk doktorları, bakteri kaynaklı olduğundan emin olmasa bile, amoksisilin, ampisilin ve penisilin verirler.

Boğmaca

Solunum yolu hastalığı olan boğmaca erken teşhis edilir ve hemen antibiyotik kullanılmaya başlanırsa çok etkilidirler. Önce hafif öksürük ve ateş ile başlar, daha sonra kuvvetlenir. Azitromisin, klaritromisin, eritromisin ilk tedavi seçenekleridir.

Kulak enfeksiyonları

Bugün yazılan antibiyotiklerin neredeyse yarısından fazlası orta kulak iltihabı kaynaklıdır. Büyük çocuklarda kulak iltihabı 7-14 saatte kendiliğinden geçebilir. Küçüklerde kesinlikle antibiyotik kullanılmalıdır. Bebek, kulağını çekiştiriyor ve huzursuz, uykusuz, sürekli ağlıyorsa ateşi varsa kulak iltihabı geçiriyordur. Bu durumda hemen doktora gidilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonları

Dışkıdan bakterilerin, idrar torbasına hatta böbreğe ulaşması ile meydana gelir. Küçük çocuklarda yüksek ateş, kusma ve ishal ile kendini belli eder. Alınan idrar örneği ile, çocuğa yazılan antibiyotiklerle tedavi, uygulanır.

Diğer enfeksiyonlar

Boğaz, sinüs enfeksiyonlarında antibiyotik kullanılması gerekebilir.

Bebek ve çocuklara antibiyotik vermek güvenli midir?

Alerjik reaksiyonlar

Çocuk ve bebeklerin çok az bir kısmında antibiyotik alerjisi vardır. Kurdeşen döken, kırmızı şişlikler çıkaran bu çocuklar, antibiyotik aldıklarında reaksiyon gösterir. Bebeğinizde antibiyotik kullanımı sonrası, kızarıklık oluşuyorsa doktora kesinlikle danışın. Bu ciddi bir belirtidir.

Yan etkiler

Her 10 çocuktan birinde yan etkiler antibiyotik kullanmayla görülür. İshal, bulantı ve kusma en yaygın olanlardır. Bu durum antibiyotiğin bağırsaklarda yararlı bakterileri öldürmesi ile oluşur. mide bozulur, ishal olur.

Antibiyotik direnci

Kullanılan antibiyotikler, bakterileri dirençli hale getirir. Bu nedenle, sadece zorunlu olunan hallerde antibiyotik kullanılmalıdır.

Leave a Reply

steroid-pharm.com/melanotan-2-mt-ii-10-mg.html

Узнайте про популярный веб портал со статьями про Купить Виагра 150 мг https://pharmacy24.com.ua
средства для повышения потенции