Balık yağının 16 Mucize faydası

balık yağı faydaları

Balık yağının faydaları, balık yağı neye iyi gelir.

Balık yağı, daha çok somon, ton balığı, uskumru, kefal, mersin balığı, lüfer, ringa, alabalık ve sardalye balıklarından elde edilmektedir. Bunları direkt tüketebilir ya da balık yağı kapsülleri şeklinde de alabilirsiniz. Saydığımız balıklardan elde edilen yağın 3,5 gramında, ortalama 1 gram omega 3 yağ asidi bulunmaktadır.

Balık yağının faydaları nelerdir?

İçerdiği omega 3 yağ asidi sayesinde balık yağı birçok sağlık sorunlarının ve hastalıkların tedavisinde katkı sağlayan bir besin takviyesidir. En başta yüksek kolesterol seviyesini düşürmek için kullanılır. Balık yağı ile dengelenen kolesterole bağlı olarak kalp krizi, inme yani felç riskini düşürmekte, damarları korumaktadır. Kullanımında bir uzmandan destek alınmalı ve dozajı buna göre belirlenmelidir.

1- Beyin fonksiyonları:

Beslenme programında balık bulunduran ve haftada 2-3 öğün balık tüketenlerin beyin fonksiyonlarının olumlu etkilendiğini biliyorsunuz. Buna bağlı olarak da balık yağı psikoz, depresyon, hiperaktivite, dikkat eksikliği, Alzheimer gibi beyinle ilgili sorunlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca göz kuruluğu, glokom ve makula dejenerasyonu şeklinde olan önemli görme hastalıklarının tedavisinde de fayda sağlamaktadır.

2- Yüksek tansiyon:

Balık yağı, yüksek tansiyonu olanlar ve tansiyonu yükselen kişilere doktorlar tarafından ilaç yerine tavsiye edilmektedir. İçeriğinde bulunan omega 3, damarların bir miktar genişlemesini sağlamakta ve kan basıncını düşürmektedir. Kalp ameliyatı sonrasında kanama riskinin düşürülmesi yani kan basıncının düşürülmesi amacıyla kullanılan besin takviyelerindendir.

3- Trigliseridi düşürür:

Kalp hastalıkları ile ilgili olan yüksek trigliseridin düşürülmesinde doğal ilaç olarak balık yağından faydalanılmaktadır. Trigliserit değerlerini normale döndürmek için balık yağı tek başına yeterli gelmez. Kalp ve damar hastalıkları riski olan kişilere düzenli egzersiz ve yağın sınırlandırıldığı bir beslenme programı da verilmektedir. Bu tedbirler ve uygulamalr neticesinde trigliserit düşmez ve normal seviyesine gerilemezse ilaç kullanımı gerekebilir.

4- Kalp sağlığını korur:

Yüksek tansiyonu dengeleyen ve trigliserit değerlerini normale çeviren etkisi nedeniyle kalp sağlığını korumada da fayda sağlayabilir. Statin gibi kalp ilacı kullanımınız varsa ayrıca balık yağı almanızın herhangi bir faydası olmaz.

Balık yağının diğer faydaları nelerdir?

5-Balık yağı romatoid artrit, 6-astım, 7-adet ağrıları, 8-dikkat eksikliği, 9-yüksek kolesterol, 10-felç,  11- damar sertliği, 12- böbrek sorunları, 13- bipolar bozukluk, 14- obezite 15- kemik zayıflığı, ve rahim kanseri riskine karşı kullanılabilmektedir. Bu hastalıklarının hepsine iyi geldiği gibi bilimsel bir çalışma ya da araştırma olmasa da, doktorlar balık yağı kullanımını tavsiye etmektedir.

Leave a Reply

www.pills24.com.ua

http://medicaments-24.net

куплю семена конопли