Bağırsak tıkanması (İleus) nedir belirtileri ve tedavisi

bağırsak tıkanması

İnce bağırsağın ya da kolonun bütünüyle veya kısmen tıkanması durumuna bağırsak tıkanması adı verilir. Yaşanan bu tıkanıklık nedeniyle, hazmedilecek olan besin maddelerinin bağırsak boyunca yapacağı yolculuğu engeller ve tamamlanmaz. Şayet ince bağırsaklarda tıkanma söz konusuysa, karnın orta kısmında kramp tarzı ağrılar ve tekrarlayan kusma hissi gelir. Tıkanıklık nerede olursa olsun hazmedilecek olan maddelerin ilerlemesi gerçekleşmez. Kolunun alt kısmı da tıkalıysa gaz dahi çıkarılamaz.

Kısmen tıkanan bağırsaklar sıvı çıkarmayı tetikleyebilir, bu da ishal ile sonuçlanabilir. Tıkanıklığın diğer bir etkisi de karında şişmedir. Karın şişmeye devam ettikçe gerilir ve sertleşir. Bağırsaklardaki gaz ve sıvının tıkanan bölgede kalması da şişmeye sebep olmaktadır. Pek çok şey bağırsak tıkanmasına sebep olabilmektedir. Başlıca tıkanma nedeni, önceden bağırsak ameliyatı olan bir kişide ameliyattan kalma komplikasyondur. Yaygın olarak görülen bağırsak tıkanması nedenleri olarak fıtık ve düğümlenmiş ya da bükülmüş bağırsaktır.

Bağırsak tıkanması belirtileri:

Karında şişme, karnın orta bölgesinde kramp veya spazm şeklindeki ağrılar, kusma, dışkı ya da bağırsak gazının çıkarılamaması bağırsak tıkanmasının  belirtileri olarak sıralanabilir.

Kolondaki bozukluklar ya da bir kanser tıkanma yapabilmektedir. Bağırsak tıkanması bazı durumlarda mekanik değildir. Hazmedilecek maddeler ileriye gidemediğinden dolayı ortaya çıkan tembel ince bağırsak durumu söz konusudur. Ameliyatlardan sonra ya da hazım yaralanmalarından kaynaklanabilmektedir. Bağırsaktaki tıkanma nedeniyle bağırsağa kan gelmemesi durumunda bu doku ölmeye başlar. Bu durum bğırsak delinmesi veya kangren ihtimalini arttırmaktadır. Bu her iki durum da kişide hayati tehlike yaratan durumlardır.

Bağırsak tıkanmasının tedavisi:

Bağırsak tıkanması teşhisi konulduğunda, doktor burundan karna ya da ince bağırsağa kadar uzanan bir tüp yerleştirebilir. Bu tüp üzerinden özel bir cihaz yardımı ile emilerek hava yolu ile dışarı çıkarılır. Bu işleme burun yoluyla emme adı verilmektedir. Uygulama karında meydana gelen gerginliği rahatlatmaktadır. Gerginliği giderilmesi sonucunda bazen tıkanmanın nedeni de ortadan kalkabilmektedir. Hastanın kaybettiği sıvı damar yoluyla telafi edilmektedir. Tıkanma sorunu burundan emme yoluyla giderilemediyse cerrahi müdahale gerekir.

One Response

  1. Telat çavaş 21 Şubat 2018

Leave a Reply

хорошие телефоны в пределах 10 тысяч

вимакс купить в украине

via-generici.com