X

Bağırsak enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu, bakteri, mantar ya da virüslerin bağırsaklarda yarattığı enfeksiyona verilen isimdir. Kabızlık, bağırsaklarda ağrı, şişkinlik, kanama ve bulantıya neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonları hemen tedavi edilmelidir çünkü, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İşte, bağırsak enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi;

Bağırsak enfeksiyonunun olası nedenleri

Salmonella bakterisi

Çiğ etlerden bulaşır. Arıtılmamış su içinde de bulunan bir bakteri türüdür.

Escherichia Coli

Pişmemeiş veya az pişmiş etlerle geçer. Süt ürünleri ve pastörize olmayan meyve sularında bulunabilen bir bakteridir.

Staphylococcus

Et ya da yumurtanın uzun süre oda sıcaklığında beklemesi ile oluşur. bulaştıktan 12 saat sonra hastalığın belirtileri oluşur.

Parazitler

Parazitler, bağırsaklarımızda yaşayarak, tükettiğimiz besinlerle gelişirler. Kana karışarak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bağırsak enfeksiyonu belirtileri

Bağırsaklarda ağrı

Karnın alt kısmında ya da bağırsaklarda oluşan ağrılardır. Ağrılar genelde yüksek şiddetlidir.

Kabızlık ve ishal, dışkı görünümünde değişimler, şişkinlik, rektal kanama, bulantı ve kusma, ateş, üşüme, iştah kaybı, karın krampları, baş ağrısı, susuzluk ve kilo kaybıdır.

Bağırsak enfeksiyonu tedavisi

Bağırsak enfeksiyonları ilaç tedavisi ile önüne geçilebilir bir hastalıktır. Vücudun enfeksiyonla baş edebilmesi için dinlenmek şarttır. Çünkü, vücut mücadele etmek için enerjiye ihtiyaç duyar.

Bakteri kaynaklı oluşan bağırsak enfeksiyonunda mutlaka hasta antibiyotik kullanmalıdır. Hatta uzun süre antibiyotik kullanılması gereken hastalar vardır.

Bağırsak enfeksiyonu kabızlığa neden olmuşsa laktasif kullanılmalıdır. Laktasif, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve dışkıyı yumuşatır. Fakat, fazla kullanıldıklarında bağırsak hareketleri çok hızlanacağından kısa sürelerle kullanılmalıdır.

Bağırsak enfeksiyonu kısa sürelerle sürekli olarak gelişiyorsa, altında bir hastalık oluşmuş olabilir. Kolon iltihabı, kolit, bağırsak sendromu kronik olarak vücutta bulunuyor olabilir. Bunlardan çok daha ciddi olan bazı hastalıklar oluşmuş olabilir. Bu durumda doktor, kan testleri ve kolonoskopi yapmak isteyebilir. Bu durumda altta yatan hastalık tedavi edilir ve bağırsak enfeksiyonu tedavi olur.

Bağırsak enfeksiyonundan basit birkaç değişiklikle kurtulmak mümkündür. Sağlıklı beslenme ve hijyene özen göstermek başlıca maddelerdir.

Bol lif içeren buğday, baklagiller, yeşil sebzeler, taze meyveler mutlaka tüketilmelidir. Lif takviyesi alınarak, bağırsak hareketleri düzene alınır. Günlük vücudun ihtiyacı olan sıvı mutlaka alınmalıdır. Sindirime zarar veren işlenmiş yiyecekler kullanılmamalıdır. Stresten uzak durulmalıdır. Hareketli bir yaşam tarzı mutlaka seçilmelidir.1cs.com.ua

1cs.com.ua/services/cleaning-snow/

Наш интересный портал про направление купить аккумулятор Varta https://220km.com