Bademcik şişmesine ne iyi gelir

Bademcik şişmesine ne iyi gelir 1

Bademcik şişmesi kış ayı gelince kendini belli etmeye başlar, peki nasıl önlem alacağız işte detaylar.Hemen boğazımızın başında, dilimizin arka kısmında olan bademciklerin başlıca özelliği mikropları bu noktadan geçirmemektedir. Aslında bağışıklık sisteminin bir parçası olsalar da, bazen bağışıklığı zayıflatabilirler. Bademcikler mikroplarla enfekte olarak, iltihaplanabilirler. Bademciklerin şişmesi ile yutkunma, konuşma, yemek yeme sorunlarının yanı sıra, ateş, baş ağrısı ve halsizlik de yaşanabilir.

Bademcik şişmesi nasıl geçer, ne iyi gelir?

Limonlu sıcak su;

Limon, içerdiği bol C vitamini sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirir ve iltihaplarla savaşmayı sağlar. 1 bardak kaynamış suya 1 adet limonu sıkarak, ısıtıp yavaş yavaş tüketmek gereklidir. Boğazda daha yumuşama istenirse içine 1 kaşık bal katılabilir. Bunu günde 2-3 defa yaptığınızda bademciklerde iyileşme olur.

Tuzlu su ile gargara;

Yarım bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz atıp, bu su ile gargara yapmak bademciklerde şişlikleri azaltır ve enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur. Bu uygulamayı günde 2-3 defa uygulamak çok daha başarılı sonuçlar verir.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir 2

Çemen otu ile gargara;

1 bardak kaynamış suya 3 çay kaşığı çemen otu atılıp, 20 dakika kadar daha kaynatılır. Ilıdıktan sonra soğutup, günde 3 defa bu su ile gargara yapılırsa bademciklerin şişmesinin önüne geçilir.

Süt;

1 bardak ılık süte, 2 çay kaşığı zerdeçal toz, 1 tutam kadar karabiber ekleyin ve karıştırın. Bademciklerin şişmesine iyi gelir. Fakat bademciğiniz çok şişse, kesinlikle süt kullanmayın. Bu durumda yutkunmaya çok fazla ihtiyaç duyarsınız.

Zerdeçal;

1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu katılıp, ılıtıp gargara yapın. Bunun için zerdeçal çayı da içebilirsiniz. Çaya bal ve limon da katılabilir. Zerdeçal, bademciklerin şişmesine iyi gelir.

Tarçın çayı;

Tarçının binlerce faydası vardır. Şişlik, iltihap ve ağrının geçmesi için tarçın çayı içilmelidir. 1 kupa kaynar suya, 1 çay kaşığı toz tarçın veya 2 çubuk tarçın eklenerek 10 dakika beklenir ve içilir. Çaya 2 çay kaşığı bal eklenerek, günde 2 bardak kadar içilir.

Adaçayı;

Adaçayı, antibiyotik görevi görür. Bademciklerde olan bakterilerin yayılmasına engel olur. Ağrıyı alır. Günde 2 bardak kadar içilir ve 3 kez gargara yapılabilir.

Sarımsak;

Etkili bir doğal antibiyotiktir. Bir sarımsağı kesip, içindeki sıvı içilebilir. 1 bardak suya 2 dilimli sarımsak eklenip 10 dakika kadar kaynatın. 1 tutam acı biber atıp için.

Bademciklerin şişmesine öneriler

Bademcikleriniz şişse bol sıvı almanız gerekir. Aldığınız sıvıların çok sıcak olmaması yani ılık olması gerekmektedir. Ayrıca bol taze sıkılmış meyve suyu ve sebze suyu tüketilebilir. Baharatlı yemeklerden kahve ve kolalı içecekler içilmemelidir. Boğazın kurumaması için odanızı nemli tutun. Boğazda olan şişlik, bir hafta içinde geçmezse hemen doktora gidilmelidir.

Leave a Reply

www.steroid-pharm.com/sustanon-250.html

www.medicaments-24.net/viagra-sildenafil/

www.buysteroids.in.ua/inekczionnyie-anabolicheskie-steroidyi/testosteron/testosterona-e.html