Bacakta ödem belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Ödemler, damar içinde olan sıvıların damar dışına taşmasıyla oluşmaktadır. Genelde, yumuşak dokuların olduğu bölgelerde oluşmaktadır. Aşırı tuz tüketmek, fazla sıvı almak, hareketsiz kalmak, böbrek, kalp yetmezliği, siroz, beslenme bozukluğu, tiroid hastalıkları ve damar tıkanıklığı kaynaklı oluşabilir. Genelde kol ve bacaklarda oluşan ödemler, damar tıkanıklığı ve hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Fakat çoğu zaman oluşan ödemler zararsızdır. İşte, bacakta ödem nedenleri ve tedavisi;

Bacakta ödem neden olur?

Genelde yaşlı insanlarda bacaklarda ödem oluşması hareketsizlik kaynaklıdır. Yaşlı insanlarda oluşan bu durum kullanılan tedavilerle ortadan kalkabilir. Sağlık problemi fazla olmayan yaşlılarda bol hareket, bacaklarda oluşan ödemin önüne geçmektedir.

Havanın sıcak olması bir diğer ödem nedenidir. Havada sıcaklığın artmasından kaynaklanarak vücutta sıvı birikimi artar ve bacaklarda ödem oluşabilir. Bacak ödeminin oluşmasının bir diğer önemli sebebi hamileliktir. Hamilelikle birlikte oluşan hormon değişimleri, özellikle bacaklarda sıvı birikimine yani ödeme neden olur. Gebelere bu nedenle hareket etmek ve yürüyüş önerilir. Ayrıca yemeklerde aşırı tuz tüketmek bacaklarda ödeme neden olur. Yemeklerden tuzun kaldırılması ve sınırlanması bacakta ödemin düzelmesini sağlamaktadır.

Ayrıca menopoz döneminde olmak, bazı ilaçların yan etkisi olarak (Ibufrofen, naproksen gibi iltihap giderici ilaçlar, kalsiyum blokerleri, tansiyon düşürücü ilaçlar, doğum kontrol hapları), böbrek hastalıkları, doğum kontrol hapları, aşırı kilolu olmak, adet dönemi içinde olmak veya öncesi, yanıklar bacaklarda ödeme neden olmaktadır.

Kalp hastalıkları, damar kapakçığı hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, tiroid bezinin az çalışması, şeker hastalığı kaynaklı bacakta ödem oluşabilir.

Bacakta ödem tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Bacaklarda oluşan ödemin nedeni anlaşılmalı ve ona göre tedavi planlanmalıdır.

Hastalara sıklıkla magnezyum tüketmeleri söylenir. İçerisinde magnezyum olan bir yiyecek olmadığından, hastalara magnezyum takviyesi olan ilaçlar önerilir.

Bol potasyum, ödemin atılmasında çok etkilidir. Muz, içerisinde potasyumu bol olan bir meyvedir bu nedenle rahatlıkla tüketilmelidir. Maydanoz, avokado, ıspanak, soya fasulyesi, tatlı patates, sarımsak ve et kesinlikle tüketilmelidir. Bu arada tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Akupunktur ödemin çözülmesi için çok etkilidir. Uygulama dizin arka kısmında çukura, baldır kasının orta ve alt tarafına yapılmalıdır.

Masaj, bacaklarda olan ödemin dağılması için çok faydalıdır. Profesyonel masaj yaptırmanın yanında, koşu, germe hareketleri, ayak bileklerinden yukarıya, yukarıdan aşağıya yapılan masaj bacaklarda ödemin çözülmesini sağlamaktadır.

Doyurucu şekilde uyunmalıdır, ilaç yan etkisinden kaynaklanan ödem için doktorunuzdan ilaç değişimi istenmelidir, fazla kilolardan da kurtulmak gerekir. Bacaklarda ödem sürekli tekrar ediyorsa, kesinlikle bir doktora gidilmeli ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/bacakta-odem-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

вимакс 60 капсул канада купить

steroid-pharm.com/boldever.html

У нашей организации популярный блог про направление Болденон болденон соло