Bacak ağrısı neden olur, bacak ağrısı tedavisi

Bacak ağrısı nedenleri ve tedavisi

Bacak ağrısı hemen hemen her insanın belirli zamanlarda yaşadığı bir sorundur. Bazen yanma, batma hatta kronik olabilir. Bazı bacak ağrıları önemsizken bazıları çok ciddi sorunlar kaynaklı olabilir. Bazı bacak ağrıları hafif çözümlerle önlenebilirken bazıları için çok ciddi tedaviler gerekebilir. İşte, bacak ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Bacak ağrısı nedenleri:

Kramplar:

Adele kasılması olan kramplar ve kas spazmları bacak ağrısının başlıca nedenidir. Kas yorgunluğu, susuz kalma, idrar söktürücü ilaç kullanmak, kolesterol düşürücü ilaçlar bacaklarda kramp ve ağrılara neden olabilir.

Travmalar:

Bacak ağrısı, kasların zorlanması, tendon iltihabı, tendonlarda olan travmalar, stres kırıkları, spor veya egzersiz sonrası bacağın alt ön kısmında oluşan ağrılar kaynaklı olabilir.

Diğer bacak ağrısı sorunları:

Damar sertliği, uzun süre yatak istirahatinde kalma, artrit, gut, varis, kemiklerde oluşan enfeksiyon, sinir hasarı, disk kayması, kemiklerde tümör oluşumu, kistler ve iyi huylu tümörler kaynaklı oluşabilir. fakat, sıklıkla şeker hastalarında sinirlerin harap olması ile bacak ağrıları çok fazla görülen bir durumdur.

Bacak ağrısı tedavisi:

Bacağı mümkün olduğunca yüksekte tutmak, kan akımını hızlandırır ve bacakta oluşan şişliği, ödemi dağıtır ve ağrıyı alır. Varis çorapları kullanılarak, bacak ağrılarının önüne geçilebilir.

Bacak ağrısı, kas krampları ve fiziksel yoğun aktivite kaynaklı oluyorsa soğuk uygulama yapılabilir. Soğuk uygulamalar, günde 4 defa 15 dakikalık seanslarla kullanılmalıdır.

Kas ağrıları kaynaklı bacak ağrısında, kullanılan bazı egzersizler ağrıyı alabilir.

Yaralanma ve burkulma ya da kırıklarda kullanılan koltuk değnekleri veya kuvvetli bandajlar ağrıyı yavaşlatır.

Alkol ve sigara kullanmamak ağrıyı yavaşlatır.

Bacak ağrısında kullanılan bazı hafif ağrı kesiciler ağrıyı azaltır.

Bacak ağrısını engellemek için yapılacaklar

Egzersiz öncesi vücudu esnetmek, daha sonra aktiviteyi yapmak bacak ağrısını engellemektedir.

Muz gibi bol potasyumlu gıdalar bacak ağrısını önlemektedir.

Tansiyon ve kolesterolü dengeye almak, alkol ve sigarayı bırakmak,

Diyabet hastası iseniz mümkün olduğunca hastalığı kontrol altına almak bacak ağrısını yavaşlatır.

Bacak dokunulmayacak kadar çok ağrıyorsa, ateşiniz yüksekse, bacak soğuksa, bacakta yaralanma varsa, yürüyemiyorsanız, ağrı kötüleşiyorsa ve ağrı 1-2 gün içinde geçmezse hemen doktora danışılmalıdır.

Leave a Reply

cialis-viagra.com.ua/

where to buy steroid

Андровер купить