Ayakta yanma ve ateşlenme neden olur?

ayakta-ateslenme-yanan-ayak-sendromu-ayakta-yanma

Ayakta yanma, ateşlenme pek çok insanın sıkıntı duyduğu hastalıklardandır.  Sıklıkla 50 yaş üzerinde görülse bile genç yaş da olan insanlarda da sıkıntı yaratır. Bazen hayatı zorlaştıran bu durum, kadınlarda özellikle menopoz döneminde ortaya çıkar. Aslında doktorlar tarafından pek ciddi sağlık sorunu yaratmadığı söylenir. Fakat, hastada ayakta yanma sürekliyse, uyku uyumaya engelse bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

Ayakta yanma ve ateşlenme nedenleri

Genel olarak tam sebebi bulunmadığından bir yakınma olarak kabul edilir. Sıklıkla B vitamini eksikliği kaynaklı ortaya çıkar. Beslenme bozukluğu olan kişilerde yetersiz beslenme nedeni ile ortaya çıkar. B vitamini eksikliği bazen, mide hastalıkları ile ortaya çıkabilir.

Bazen ayakta bulunan periferik sinirlerde sıkışma ile ortaya çıkabilir. Kaza geçirme, kırılma, yaralanma, burkulma nedeni ile ayak bileğinde sinirlerin geçtiği bölgede mekanik sıkışmalar oluşabilir. bu nedenle ayaklarda yanma ve ateşlenme ortaya çıkabilir. Kilosu olan kişilerde bu çok daha fazla ortaya çıkar. Sıkı ayakkabı giyenlerde, alkol alanlarda bu durum daha da kötüleşir. Şeker hastalığı, bağırsaklarda emilim bozukluğu, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, hipotiroidi ayaklarda yanmaya neden olabilir.

Ayaklarda oluşan mantar, nemli ve sıcak ortamlarda oluşur. Ayakların terlemesi ve bakımsız olması ayaklarda mantara neden olur. Uzun süre ayakkabı ile kalanlar, sporcular, askerlerin ayakları çok fazla terler. Bu durumda oluşan mantar ayaklarda yanmaya neden olur.

Sıklıkla ayaklarda yanma psikolojik kaynaklı olabilir. Çok çabuk sinirlenen, öfkeci olan insanlarda ayaklarda yanma sıklıkla rastlanan bir durumdur. Ailede sorun yaşayanlar ve işi stresli olan kişiler bu sorunu sık yaşarlar. Bu durumda psikolojik olarak tedavi gereklidir.

Ayaklarda yanma ve ateşlenme şikayeti ile hastaneye başvuran kişilere, tam kan sayımı, B12 , TSH, T3, T4, glukoz toleransı testi mutlaka yapılmalıdır. Ayak grafisi, MRI,EMG, kas ve sinir biyopsisi yapılabilir.

Belirtiler nelerdir?

Ayaklarda yanma, uyuşma ve ağırlık duyulması başlıca şikayetlerdir. Ayaklar çok fazla hassastır. Bazen, ağrı ve sızlama olabilir. Sıcak havalarda şiddetlenir. Yatakta ateşlenme artar. Çok nadir olarak, ayaklarda kramp ve güçsüzlük oluşabilir.

Ayakta Yanma Tedavisi

Ayakta yanma tedavisi öncelikle neden olduğu araştırılarak başlar. Ayakta yapılan testlerde bir sorun bulunmaz ise, rahat ayakkabı giymek ve ayağın terine çeken çoraplar tercih edilmelidir. Banyo sonrası, ayaklar iyice kurulanmalıdır. Ayakta fazla uzun kalmamak, ayakları dinlendirmek önerilir.

Leave a Reply

gepatite.com

www.steroid.in.ua

https://steroid.in.ua