Ayakta Ateşlenme, Yanan Ayak Sendromu, Ayakta Yanma

ayak yanması

Ayakta ateşlenme, yanan ayak sendromu, ayakta yanma; ayaklarda oluşan yanma hissi  pek çok insanın yaşadığı bir sorundur. Çoğu insanda yaşanan bu hastalık hakkında çok fazla bilgi yoktur. Sıklıkla 50 yaş üzeri kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur. Menopoz döneminde ayak yanmaları normal kabul edilir. İşte,  ayakta yanma ve ateşlenme hakkında bilgi;

Ayakta yanma ciddi bir sağlık sorununa neden olmaz fakat ciddi manada hayatı sıkıntıya sokar. Uyku uyumaya engel olan bu durum, yorgunluk ve halsizlik çekmeye neden olur. Bazen şeker hastalığı olan insanlarda görülür.

Ayakta yanma neden olur?

Ayakta yanmanın başlıca nedeni B vitamini eksikliğidir. Beslenme düzeni bozuk olan kişilerde ayakta yanmalar meydana gelir. B12 vitamini eksikliği bazen mide rahatsızlıkları kaynaklıdır. Bu nedenle, ayakta yanma olduğunda mideyi kontrol etmekte fayda vardır.

Bazen de ayak yanması, periferik sinirlerde olan sıkışma kaynaklı oluşabilir. Kazalar, yaralanma ve kırıklarda bile oluşabilir.  Ayak bileğinde oluşan sinir sıkışmaları ayakta yanmaya neden olabilir. Ayak dokusu etrafında olan doku büyümeleri, yoğun alkol almak, bağırsakta emilim bozukluğu, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, guatr ayak yanmasına neden olabilir. Kanda şekerin çok artması, ayaklarda olan sinirlerin hasar görmesi ile ayakta yanmalara neden olabilir. Bu nedenle, diyabeti olanlar mutlaka ayaklarını kontrol etmelidir.

Ayaklarda oluşan mantar hastalıkları, ayaklarda yanmalara neden olabilir. Uzun süre ayakkabı giyenler, sporcular, stresi olanların ayağı fazla terler. Kullanılan ayakkabının ve çorabın anti alerjik olması, kullanılan deterjanlar bile bu konuda çok etkilidir. Ayakta yanmanın bir diğer nedeni ise psikolojiktir. Altta yatan neden bulunmalı ve tedavisi yapılmalıdır.

Ayakta yanma nedeni ile doktora gidildiğinde, tam kan sayımı, biyokimya tetkikleri, B12 vitamini tahlili, tiroid tahlilleri, glukoz testi, ayak grafisi, MR, EMG  yapılarak tanı koyulmalıdır.

Ayak yanması belirtileri

Ayaklarda yanma, sıcaklık, uyuşma ve ağrılık hissi ile kendini belli eder. Yanma yanında sızlama ve ağrı oluşabilir. Gece yanma daha şiddetlidir. Sürekli ayağı soğutma çabası olan hasta bazen bacakta güçsüzlük ve kramplarda yaşayabilir. Yanma sıklıkla ayak tabanında hissedilir. Geceleri kötüleşen bu yanmalar nadiren baldırlara yayılabilir.

Ayak yanması tedavisi

Hasta, rahat ayakkabı giymeli ve ayak tabanının hava aldığı ayakkabı seçimi yapmalıdır. Ayakların ısıya maruz kalmasına engel olunmalıdır. Teri emen pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Banyo sonrası ayaklar nemli bırakılmamalı ve hemen kurulanmalıdır. Ayakta çok kalınmamalıdır.

Bazı antidepresanlar geçici rahatlama sağlayabilir. Yetersiz beslenme yapılmamalıdır. Vitamin takviyesi alınmalıdır. Özellikle B12 vitamini takviyesi hasta tarafından kullanılmalıdır. Psikolojik bir sorun kaynaklı olduğu zaman, mutlaka destek alınmalıdır.

2 Comments

  1. selda yıldız 24 Ocak 2017
  2. Ozlem 9 Ekim 2017

Leave a Reply

steroid.in.ua

www.farm-pump-ua.com

www.farm-pump-ua.com/stanover1.html