Ayak kokusunu önlemenin 4 basit yolu

ayak-kokusunu-onlemenin-4-basit-yolu

Özellikle yaz aylarında çok daha fazla terleyen ayaklar bir süre sonra kötü kokuya neden olur. Şayet ayak kokusundan rahatsızsanız ve ayak kokusu nasıl gider diyenlerdenseniz bazı yöntemleri deneyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. işte detaylar.

Öncelikle ayak kokusu nasıl oluşur? buna bir bakalım. Ayak kokusu, ayak tabanlarında bulunan ter bezlerinin terlemesi neticesinde meydana gelir. Nemli yerleri seven bakteriler ölü deriyle beslenirler ve artarak koku oluşmasına yol açarlar. Ayaklarınızın nemlenmesine neden olan kapalı ayakkabılar ya da spor aktiviteleri koku oluşmasına imkan sağlayabilir. Bu ayak kokusundan kurtulabilmek için özellikle ayakların hijyenine çok özen göstermek gerekir.

Ayak kokusunu önleyen doğal yöntemler

Ayak kokusundan kurtulmak için evinizde yapacağınız doğal bazı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bunlar bütün herkeste aynı neticeyi vermeyebilir, fakat hangi yöntem sizin için uygun ise deneme yanılma yoluyla bulup uygulayabilirsiniz.

1- Karbonat:

Karbonatın ayaklarınızdaki pH’ı nötralize etmek gibi bir özelliği vardır ve ayaklarda üreyen bakterilerin sayısını azaltmaya yardımcı olur. Uygulama için, ayaklarınızı sığdırabileceğiniz ebatta bir leğen bulun ve içini ılık suyla doldurun. Bu suyun içine de 2 tatlı kaşığı kadar karbonat ekleyin ve karıştırın. Ayaklarınızı yaklaşık 15-20 dakika kadar bu suda bekletin. Sonrasında da ayaklarınızı iyice yıkayıp tamamen kurulayın ve nemli bırakmayın. Bu uygulamayı ayak kokusu azalana dek 1 hafta süreyle her akşam yapın.

2- Lavanta yağı:

Ayaklarınızda kokuya yol açan bakterileri lavanta yağı ile temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda ayaklarınız güzel kokar ve ayak mantarlarını da önler. Bunun için bir leğenin içine ılık su ve 10-15 damla da lavanta yağı koyup karıştırın. Ayaklarınızı bu karışımın içinde 15-20 dakika süreyle tutun. Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra yıkamayı ve iyice kurulamayı sakın ihmal etmeyin. Bu yöntemi koku azalana kadar günde iki defa yapabilirsiniz.

3- Çay:

Siyah çayın içerisinde tanik asit bulunmaktadır. Tanik asit kokuya yol açan bakterilere karşı koruma sağladığı gibi, ayak tabanlarındaki gözenekleri küçültüp terlemenin de azalmasını sağlar. Bir leğenin içine ılık su koyun ve 2-3 tane siyah çay poşetini demledikten sonra çıkarın ve bu suya atın. Ayaklarınızı 15-20 dakika kadar bu suda bekletin. Sonrasında da ayaklarınızı iyice yıkayın ve kurulayın. Bu uygulamayı da ayak kokunuzdan kurtuluncaya kadar her akşam bir kez yapabilirsiniz.

4- Sirke:

Sirke, içeriğindeki asit sayesinde bakterilerin yaşamaları için gerekli olan ortamı bozmaktadır. Yine ayaklarınızı sokabileceğiniz bir leğenin içine ılık su koyun ve içerisine 2 su bardağı sirke ekleyin. Şimdi de ayaklarınızı bu suda 10-15 dakika kadar bekletin. Sonrasında da ayaklarınızı sabunlu sularla yıkayıp sirke kokusundan kurtulun. En son olarak da çok iyi bir şekilde ayaklarınızı kurutun. Nemli bırakmayın.

Ayak kokusundan kurtulmak için diğer bazı yöntemler:

 • Çorabınızın içine pudra serperek gün içinde ayaklarınızın daha az terlemesini sağlayabilirsiniz.
 • Ayağınız çok terliyorsa yanınızda yedek bir çift çorap bulundurun ve gerekli olduğunda değiştirin.
 • Özel olarak üretilen ayakkabı deodorantları kullanarak ayakkabılarınızın içindeki kötü kokuları önleyebilirsiniz.
 • Mümkünse aynı ayakkabıyı üst üste her gün giymemeye çalışın.
 • Akşam evinize geldiğinizde mutlaka ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurulayıp temiz çoraplar giyin.
 • Topuklarda biriken ölü deriler ayak kokusunu arttırabilmektedir. Bundan dolayı topuklarınızı düzenli olarak temizlemeyi alışkanlık edinin.
 • Ayaklarınıza pamuklu çorap giyin ve kolay hava alabilen ayakkabılar tercih edin.
 • Ayaklarınızı yıkayınca mutlaka ayak parmaklarınızın araları da dahil çok iyi kurulayın.
 • Ayaklarınızı yıkamaya üşeniyorsanız, marketlerde veya eczanelerde satılan hijyenik sıvıları ayaklarınızda da kullanabilirsiniz.
 • Her gün mutlaka yeni ve temiz çorap giyin.
 • Ayakkabılarınızın içine kullanmadığınız günlerde karanfil atabilirsiniz. Güzel kokmasını sağlar.
 • Ayakkabınızın tabanlığını 3 ayda bir değiştirerek kokuların kalıcı olmasını önleyebilirsiniz.
 • Spor yapıyorsanız ve ayaklarınız da terliyorsa, spor ayakkabılarınızda kalıcı koku olmaması için düşük ısıda çamaşır makinesine atarak yıkayabilirsiniz.

Ayak Kokusu İçin Hangi Bölüme Gidilir: Ortopedi

Leave a Reply

вимакс таблетки инструкция

https://xn--e1agzba9f.com

swiss-apo.net/en/products/kamagra