Ayak burkulması nasıl geçer, ilk müdahale nasıl yapılır?

Ayak burkulması nasıl geçer, ilk müdahale nasıl yapılır? 1

Ayak bileği burkulması, ayak ekleminin çıkması veya zorlanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bazen, eklemi yerinde tutan bağların gerilmesi veya yırtılması ile oluşabilir. Ayak burkulması, ters bir hareket ya da travmalarla oluşabilir. Bu nedenle, dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü ayak bölgesinde meydana gelen burkulmalar, kişiye çok fazla acı veren bir durumdur.

Ayak burkulması nasıl olur?

Ayak bileğinde daha önce olan burkulmalar ve sakatlıklar,

Ayak bileğinin yan kısımlarının zorlandığı Taekwondo, futbol, basketbol ve kayak gibi sporlar. Uzun atlama ve yüksek atlama gibi spor dalları.

Zorlama meydana geldiğinde, ayak bileğini koruyan ayakkabı seçiminin yapılmaması,

Zayıf kas yapısına sahip olmak ve kötü zeminde olmak sayılabilir.

Ayağın burkulması ile birlikte, ayak bileğinde ağrı, şişme, kızarıklık, dokunmaya hassasiyet ve üzerine basamama gibi durumlar yaşanmaktadır.

Ayak burkulmasında ilk müdahale:

Sadece burkulan bölgeye baskı uygulanmalıdır. Örneğin; 1 çift çorap ile bölge bandajlanmalıdır. Bu durum ayak bileğin şişmesini önler. Bilekte olan şişme, iç kanama sayesinde oluşur. Sıkı bir basınç uygulamasının yapılması iç kanamayı durdurur. Bandaj, ayak altından geçirilir ve sıkıca bağlanır. Daha sonra, ayak kalp hizasının üzerinde dinlendirilmelidir. Burkulma anında buz varsa, bandajın etrafından buz torbası ile kompres yapılır. Buz, basınç uygulanması ile aynı etkiyi göstermektedir. Damarlar daraldığı için kanama azalır ve şişmenin önüne geçilir. Eğer bu uygulamalara rağmen, 24 saat sonra bilekte ağrı devam ediyorsa doktora gidilmelidir. Ayak bileği burkulmasında asla sıcak kompres kullanılmamalıdır. Alkol alınmamalı, aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlar kullanılmamalıdır.

Ayak burkulması tedavisi:

Ayak burkulmasında en fazla rastlanan durum, dış bağlardaki yırtılmalardır. Bu durumda bilek alçıya alınmak zorundadır. Alçıya alınmayan ayak bileğinde, yanlış bağ kaynaması olabilir. Bu durumda, sürekli olarak ayak bileğinde burkulmalar meydana gelir. Zamanla da kireçlenme oluşabilir. Son yıllarda geliştirilen alçılarla, rahatlıkla ayakkabı giyilip normal hayata devam edilebilir. Bu nedenle, alçıya alınmasından korkmamak gerekir. Alçının ayakta kalma süresi 3-6 hafta kadardır. Çok nadir olarak, bağların tamamı yırtıldığından cerrahi operasyon yapılmak zorunda kalınabilir.

Ayak bileği burkulması nasıl önlenir?

Spor yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır,

Yapılan spora uygun kondisyon yapılmalıdır,

Yapılan spora uygun ayakkabı seçimi yapılmalı ve destek bandaj uygulaması olmadan spor yapılmamalıdır,

Ayak bileğinde olan travmalar sonrası, ayak bileği iyi korunarak spor yapılmalıdır.

One Response

  1. 18 Haziran 2018

Leave a Reply

Acheter Dapoxetine 30 mg

У нашей организации интересный веб сайт , он описывает в статьях про https://danabol-in.com.
В интеренете нашел авторитетный блог , он рассказывает про Туринабол купить https://danabol-in.com/tabletki/turinabol