X

Ayak Bileğinde Burkulma ve Tedavi

Ayak bileğinin burkulması hepimizin hayatında yaşadığı bir sorundur. Yanlış bir hareket, boşa basma veya çeşitli travmalarla oluşabilecek bu durum aslında, ayak bileği etrafını saran bağ dokunun zedelenmesi ile oluşur. Bağ doku, eklemde kemikleri birbirine bağlayan liften oluşan dokudur. İşte, ayak bileği burkulması tedavisi;

Ayak bileği burkulma çeşitleri

Birinci derece burkulmalar

Bilekte olan bağ dokunun gerilmesi ile oluşurlar. Ayak bileği etrafında şişme, morarma ve ağrı vardır. Bu burkulmada az da olsa ayağa basılır.

İkinci derece burkulmalar

Bağ dokunun gerilmesi ve bir kısım lifin yırtılması ile oluşur. Orta derece şişlik, morluk ve ağrılar vardır. Ayak üzerine basılır fakat çok ağrı oluşur.

Üçüncü derece burkulmalar

Bu burkulmalar çok ciddidir. Ayak bileğinde olan bağ komple yırtılır. Şişme ve morluk çok fazladır, ayak üzerine basılamaz.

Ayak bileği burkulması belirtileri

Ağrı, şişlik, morarma, rahat hareket etmeme, ayak üzerine basmada zorlanma, kaza anında patlama veya yırtılma sesi duyulmasıdır.

Ayak bileği burkulması teşhisi

Doktora gidildiğinde ayak bileği etrafı detaylı incelenir. Bazen ayak bileği röntgeni çekilir. Ayağın üzerine basamıyorsanız, doktor öncelikle ayak bileğinde kırık olduğunu düşünür. Bu nedenle röntgen çekilir. Çekilen filme göre teşhis koyulur.

Ayak bileği burkulması tedavisi

Ayak bileği burkulmalarında doktora danışmak çok önemlidir. Çünkü, bağ dokuda olan yırtılmalar tedavi edilmez ise pek çok sorun yaratır.  Ayak bileğini korumak için bir ayak bileği bantı ile sarılmalıdır. 3 gün kadar ayak bileği dinlenmelidir. Yaralanan bölgeye şişi indirmek ve morarmayı engellemek için havluya sarılan buz ile kompres yapılmalıdır. Ayak bileği sargıya alınmalıdır. Sargı sayesinde bilekte olan şişme engellenmiş olur. Bandaj yatarken çıkarılır. Burkulan ayak kalp hizasının üzerine kaldırılmalıdır.

Parasetamol içeren ağrı kesiciler, burkulan ayağın ağrısını azaltır. Kodein ve ibuprofen bölgede olan şişmeyi alır. Bu ağrı kesiciler, ayak burkulmasında etkilidir.

Ayakta olan ağrı yavaşladığında hafif egzersizler yapılmalıdır. Egzersiz ayakta olan tutukluğun alınması için gereklidir. Ayağınızı yavaşça sağa ve sola çevirin.

Eğer ayağınızda olan bağ doku komple yırtılmışsa, doktor bu bölgeyi hareketsiz kılmak için alçıya alabilir. Bu uygulama sargı bezine göre çok daha etkilidir.

Ayakta olan burkulma sonrası doktorlar fizik tedavi almanızı sağlayabilir. Bu uygulama ile bağ doku kuvvetlendiğinden yeni burkulmalarda ayak bileği etkilenmemektedir.

Bazen ileri derecede olan burkulmalarda, tedavi, için ameliyat istenebilir.www.cialis-viagra.com.ua/plokhaya-erekciya-kak-ustranit-oslablennuyu-potenciyu

лечится ли гепатит с

Generika Potenzmittel Testpakete