Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

ayak bileği ağrısı

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır: Ayak bileği ağrısı en sık yaşanılan sorunlardır. Ayak bileğinde olan burkulmalar, tendon iltihapları, artirit, çatlaklar, kıkırdak hasarları, gut, ters hareket yapma ve travmalar nedeni ile oluşabilir. eğer, ayak bileğinde şişme, kızarıklık ve ateş varsa hemen doktora gitmekte fayda vardır. İşte, ayak bileği ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Ayak bileği ağrısı nedenleri

Artrirt

Artrit, eklemlerde vücudun ürettiği iltihaplanmalardır. Ayak bileğinde olan kıkırdağın yıpranmasını sağladığından çok fazla ağrı ortaya çıkar. Ayak bileği artriti, ayak bileğinde incinme olan hastalarda daha sık rastlanır bir durumdur.

Ayak bileği burkulması

Ayak bileği burkulmasında ayak bileğini saran bağ dokular zarar görür. Bu durumda şiddetli ayak bileği ağrısı oluşur.

Tendon iltihabı

Eklemlerin etrafında olan sinirler yani tendonların iltihaplanması ile oluşur. Kasların kemik ile bağlarının iltihaplanması ile oluşur.

Çatlaklar

Ayak bileğinde olan çatlaklar bazen ameliyat bazen de fizik tedavi ile tedavi edilir. Çatlaklar ayak bileğinde şiddetli ağrılara neden olur.

Kıkırdak hasarı

Ayak bileği burkulması, kırılması yaşayan insanlarda çok daha fazla ayak bileği kıkırdağı hasarı riski vardır.

Gut

Gut, ayak bileğinde ve ayaklarda şiddetli ağrılara neden olur.

Ayak bileği ağrısı ne zaman doktorluktur?

Yürüme zorluğu, eklem etrafında olan sakatlık, gece veya dinlenirken ayak bileği ağrıları, ayak bileğini bükememek, ateş, kızarıklık, enfeksiyon olduğunda hemen doktora gidilmelidir.

Ayak bileği tedavisi

Ayak bileğinde olan ağrının tedavisinde öncelikle bilekte olan rahatsızlık bulunmalıdır. Bu sayede hastalık tedavi edilir ve ayak bileği ağrısı ortadan kalkar. Ayak bileği ağrısı uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Ayak bileği tedavisinde sorun olan eklemin dinlenmesi ile başlar. Bu durum iltihap varsa geriye çekilecektir.  Sakatlığın türüne göre, ayak desteği veren ortatikler kullanılabilir.

Buz ve ısı kompresleri ayak bileği ağrılarında sıklıkla kullanılır. Buzu ince bir havluya sarıp, ağrıyan bölgede kullanabilirsiniz.

Eklemin etrafında olan kas, tendon ve bağ dokularının esnetilmesi ayak bileği ağrısında kullanılır.

Fizik tedavi ile, eklemlerde olan gücü arttırmak, hareketliliği geriye kazanmak için uygulanır. Ayak bileği ağrısında travmalar dahil olmak üzere pek çok durumda uygulanır.

İltihap sökücü olan ilaçlar, artrit ve tendonit kaynaklı ayak bileği ağrısı olanlarda çok etkilidir.

Doktorlar, bazen kortizon enjeksiyonları ayak bileği ağrısı için kullanır.

Leave a Reply

Предлагаем вам со скидкой купить анаболики в украине недорого с доставкой.
Узнайте про авторитетный портал с информацией про farm-pump-ua.com.
аналог виагры в украине