Ayağın Yan Tarafında Ağrı neden olur?

Ayağın Yan Tarafında Ağrı neden olur? 1

Bu ağrının hissedilmesinin pek çok sebebi olabilir. Ayağın iç ve dış kısmındaki ağrılar, genellikle düşme ve yaralanma sonucu ya da yanlış ayakkabı seçiminden ötürü oluşur. Ancak böyle bir durum yokken de ayağın yan tarafında ağrı oluşabilir. İşte, detaylar;

Sebepsiz yere ayağınızın yan tarafında oluşan bir ağrı ile karşı karşıyaysanız, bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır.

Ayağın yan tarafındaki ağrıların sebepleri;

1- Tendon Deformasyonu (Peroneal Tendinit): Peroneal tendon, ayağın dış tarafında, serçe parmak kemiği ile bileğin arasında yer alan tendondur. Bu rahatsızlık genellikle, peroneal tendonun fazla yük altında kalması sebebi ile oluşur. Fazla yük altında kalan tendon, yapıştığı kirişte mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya sebep olur. Bu hastalığın tıptaki adı peroneal tendinittir.

Koşucuların çok sık karşılaştığı bir hastalıktır. Şişman insanlarda da görülür. Yanlış ayakkabıyla spor yapmak, yeteri kadar esnemeden zor bir hareket yapılması ya da spor esnasında, vücudu fazlaca zorlama sebebiyle oluşur. Tedavi süresince rahatlatıcı antrenmanlar (yüzme gibi) yapılmalı, doğru ayakkabı tercih edilmeli, hasta olan bölgeye buz uygulaması yapılmalı ve dinlenme sağlanmalıdır.

2- Stres Kırıkları: Stres kırığı, tekrarlayan küçük yaralanmalarla, kemikteki yoğunluğa bağlı bir kırık oluşumudur. Normal kırıklar gibi aniden oluşmaz, zaman içinde yaşanan küçük travmaların birleşmesi ile oluşur. Genellikle çok fazla ayakta duran ve yanlış ayakkabı tercih eden kişilerde olur.

3- Nasır ve Sertleşmeler: Esasında nasır ve sertleşmeler, cildin kendini koruma mekanizmasıdır. Aynı yerden çok fazla yüke maruz kalan, ya da sürekli bir sürtünme yaşayan cilt kalınlaşır. Nasırlar yanlış ayakkabı seçimi sebebi ile oluşur.

4- Bunyonlar: Ayak bunyonu, ayak baş parmak kemiğinin dışarıya doğru çıkarak, ayak baş parmağını diğer parmaklara doğru itmesidir. Bunyon özellikle oluşma aşamasında çok fazla ağrıya sebep olur. Bunyon henüz oluşma aşamasındayken, mutlaka doktora görünülmelidir. Doktorun vereceği ayakkabı içi ateller ve gece ateli ile bu hastalık durdurulabilir. Ayak bunyonunun oluşma sebebi, yanlış ayakkabı seçimidir.

5- Artrit (Eklem İltihabı): Artrit tiplerinden, özellikle romatoid artrit en sık karşılaşılanıdır. Bu hastalık, vücuttaki tüm eklemlerde, ama en çok da <

6- Tibialis Posterior Tendiniti: Posterior tibial tendonu baldırda başlar, ayak bileğinin arkasının iç tarafına aşağıya doğru uzanır ve ayağın ortasındaki kemiklere bağlanır. Bu hastalığın sebebi de tıpkı peroneal tendinitteki gibi, ayağa fazla yük bindirme, yanlış spor ve şişmanlık gibi faktörlerdir.

7- Tarsal Ortak Yönetim: Bazen kişilerde, ayak arkasındaki kemiklerde, kemik ya da kıkırdak yoluyla bir birleşme olur. Ayrı olması gereken kemiklerin birleşmesi sendromuna tarsal koalisyon adı verilir. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, genellikle doğuştan olduğu gözlemlenmektedir.

8- Düz Tabanlık: Düz tabanlık, ayağın yan tarafılarında ciddi ağrılara sebep olabilir. Düz tabanlığın sebebi, çocuklukta yanlış ayakkabı seçimi olabileceği gibi, yukarıda saydığımız durumlar da olabilir.

9- Yanlış Ayakkabı Seçmek: Ayak ağrılarına karşı alınabilecek belki de en basit önlem doğru ayakkabı seçmektir. Genellikle iş hayatı sebebiyle seçilen yanlış ayakkabılar, ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Bu yazı nedenolur.net/ayagin-yan-tarafinda-agri kaynak alınarak özgün olarak yazılmıştır.

Leave a Reply

купить бордюр для тротуарной плитки

облицовочная плитка цена

バイアグラ 成分