Aşil Tendonu Ağrısı Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

aşil tendonu ağrısı

Aşil Tendonu Ağrısı Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır: Aşil Tendonu, baldırdan başlayan ve topuk kemiğine kadar uzanan en uzun tendondur. Ayak bileğinin hemen arkasında, topuğun üzerinde olan tendonun uzantısı, adım attığımızda ayak parmaklarını yönlendirir ve ayağın gerilmesini sağlar. İşte, bu nedenle  çok önemlidir. Aşil tendonu en hassas olan noktadır. Tendon kolaylıkla yırtılabilir, iltihaplanabilir ve ciddi ağrı yapabilir.

Aşil Tendonu ağrısının nedenleri

Yaralanma

Aşırı fiziksel aktivite yaparak, tendonu aşırı kullanmak, yüksek topuklu ayakkabı kullanarak tendona baskı yapmak, şişman ayaklı olanların düz taban olması ile aşil tendonu ağrısı çekmek, bacak kaslarında ve tendonlarda gerilmeler.

İltihaplanma

Aşil tendinopatisi

Aşil tendonunda sürekli yaşanan travmalarla oluşan iltihaptır. Aşil tendonunda sertlik, ağrı ve şişmelere neden olur.

Aşil tendiniti

Aşil tendonun iltihaplanması ile oluşur. Hastalık tedavi edilmezse, aşil tendinitine dönüşür. Çeşitli yırtıklar oluşur ve ayağın anotomik yapısı bozulur. Tendonun bir noktasında acı, hassasiyet, hareket ettikçe azalan ağrılar, nodül oluşumları vardır.

Aşil tendonu ağrısının tedavisi

Aşil tendonu ağrısı çeken hastalara bir süre dinlenme önerilir. Yüksek düzeyde spor yapanlarda bu durum biraz uzun tutulur. Dinlenme sırasında egzersizlere hafif olarak başlanır. Fakat, bunları doktorunuz ayarlamalıdır.

Ibuprofen, napronex  aşil tendonu ağrısında kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar iltihabı yavaşlatır ve şişliği alır. Fakat, doktor vermeden kullanılmamalıdır çünkü, uzun süre kullanımda yan etkileri vardır.

İllaki egzersiz yapmak istiyorsanız aşil tendonuna baskı yapmayan egzersizler denenmelidir. Bisiklet sürmek ve yüzmek en önemli aktivitelerdir.

Aşil tendonu ağrısı çekenlere eyakkabılarını değiştirmek önerilir. Ayak topuğunu sabit tutmak için çizme, alçı taban kullanmak, topuk bağları ayak hareket ettirildikçe topuğu sabit tutar ve ağrıyı alır.

Her gün üç defa tendona 20 dakika kadar buz kompresi yapmak şişkinlik ve ağrıyı alır.

Ameliyat son tedavi yöntemidir. Tendonu tahriş eden kemik çıkıntısı ya da iltihaplı dokuyu almak için uygulanır.

Aşil tendonu ağrısını dindiren egzersizler

Sorunu olmayan bacağa ağrılık ekleyin ve parmak ucunda durun. Ağırlığı hasta olan bacağa geçirin bu egzersizi 15 defa tekrarlayın.

Üst kata doğru bacağınızı merdivenin alt basamağına yerleştirin. Topuklar rahatlamış olacaktır. Demirlerden tutarak, dizleriniz düzken topukları indirin. 60 sn. bu pozisyonda kalın ve 6 defa egzersizi tekrarlayın.

Sabah kalkınca ayağınızın etrafına havlu bağlayın ve havluyu kendinize doğru çekin. 30 sn. kadar çekin ve ayağa 3 defa uygulanın.

Ayaklarınızı sabit bir şekilde zemine basın. Topukları kaldırmadan ayağınızı yukarı kaldırın. 1-2 sn. kadar bekleyin. 10 defa tekrarlayın ve günde 6 kez bu egzersize devam edin.

Leave a Reply

https://steroid-pharm.com

купить виагру

Kamagra soft en ligne