Aplastik anemi belirtileri ve tedavisi

aplastik anemi

Aplastik anemi belirtileri ve tedavisi: Aplastik anemi, kemik iliğinin az çalışması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, pıhtı hücrelerinin yapılması kemik iliğine bağlıdır. Kemik iliğinin yeterince üretim yapamaması aplastik anemi ortaya çıkmaktadır. Aplastik anemi üretilen kan hücrelerinin sayısına bağlı olarak şiddetli ve hafif olmak üzere çok farklı türlerde seyreder. İlerleyen durumlarda hayatı bile tehdit edebilir. İşte, aplastik anemi belirtileri ve tedavisi;

Aplastik anemi belirtileri

Kırmızı kan hücresi eksikliğinde;

Soluk ten, halsizlik, baş ağrısı ve kalp çarpıntısı ortaya çıkmaktadır.

Trombosit eksikliğinde;

Diş etlerinde kanama, burun kanaması, ufak bir darbeyle morarma ve kanamalar ortaya çıkar.

Beyaz kan hücreleri azalırsa;

Enfeksiyona sık yakalanma, enfeksiyon kapma ve iltihap toplanması ortaya çıkar.

Aplastik anemi nedenleri

Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri

Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapi kanserli hücreleri öldürürken, kemik iliği hücrelerini de öldürür.

Zehirli kimyasallar

Böcek ilaçları ve tarım ilaçlarına maruz kalmak, aplastik anemiye neden olur. Benzin, gaz gibi kimyasalları da solumak aplastik anemi yapar.

Bazı ilaçların yan etkisi

Romatizma ilaçlarının bazıları, çeşitli antibiyotikler aplastik anemiye neden olur.

Virüsler

Virüsler kemik iliğinde iltihap yaratırsa aplastik anemi ortaya çıkar.  Aplastik anemi yapan virüsler; epstien barr, CMV enfeksiyonu, beşinci hastalık, HIV vrisüdür.

Hamilelik

Bazen hamilelikte bağışıklık sistemi kemik iliğine saldırır. Bu tarz hastalıklara otoimmün sistem hastalıkları denilir. aplastik anemi bu durumda bağışıklık sistemi hastalığı olarak kabul edilir.

Aplastik anemi tedavisi

Aplastik anemide hasta belirli bir rahatsızlık duymuyorsa takibe alınır ve tedavi uygulanmaz.

Hastaya kan vermek

Hastaya verilen kırmızı kan hücreleri hastayı geçici olarak düzenler. Verilen kanda beyaz kan hücresi bulunmaz bu nedenle hastalıklara karşı dikkat edilmelidir.

İlaç tedavisi ve bağışıklığı baskılamak

Kemik iliğinde kök hücreleri uyaracak ilaçlar kullanılabilir. Bu arada bağışıklık sisteminin baskılanması için de ilaç takviyesi kullanılır.

Kemik iliği nakli

Kemik iliği nakli aplastik aneminin kesin tedavisidir.

Aplastik anemi teşhisi, kan testleri ile koyulur. Alyuvar, akyuvar ve trombosit değerleri ölçümlenir. Ayrıca kemik iliği incelemeleri yapılmalıdır. Bu nedenle, kemik iliğinden alınan doku örneği incelenmelidir. Yapılan testlerin sonunda, hastalığın durumu, evresi net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Leave a Reply

https://www.gepatite.com/

steroid-pharm.com

www.farm-pump-ua.com/gonadotropin.html