Antidepresan ilaçlar hakkında bilmeniz gerekenler

antidepresanlar-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Antidepresan ilaçlar psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar, beyinde kimyasal bozuklukları normal hale getirir bu sayede pek çok psikolojik hastalık tedavi edilebilir. Depresyon, heyecan, gerginlik, obsesiflik, depresif hastalıklar, gece yatak ıslatmalarında, majör depresyonda, travmalarda veya stres gibi durumlarda doktor tarafından verilir.

Antidepresan ilaçların vücudumuzda nasıl çalışır

Antidepresanlar beynimizde bulunan nörotransmiterleri etkileyerek çalışır. Genelde depresyona giren insanlarda bu kimyasallar beyin tarafından kullanılmaz. Antidepresanlar, bu kimyasalları aktif hale getirir. Psikiyatristler veya doktorlar tarafından reçete edilmedikçe asla kullanılmamalıdır.

Antidepresanlar doktorun uyguladığı psikoterapi ile birlikte kullanılmalıdır. Fakat, üzüntü, konsantrasyon sorunları, umutsuz olma gibi durumlar antidepresan kullanıldığında büyük ölçüde azalır. Fakat, ilacın etki etmesi için bazen 3 ay bile beklenebilir. Bu nedenle doktora danışıp ilaç değiştirmek yanlış bir yöntemdir.

Antidepresan ilaçların yan etkileri

Genelde yan etkiler en erken 1 hafta en geç 1 ay içinde geçmektedir. Bazı hastalarda cinsel isteksizlik, halsizlik ya da bulantı yapabilir. Bu nedenle doktora danışıp, ilaç değiştirilebilir, doz azaltılabilir. Bazı ilaçlar yatmadan önce veya sabah kullanılabilir.

Antidepresan kullanımına başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Çünkü, bazı ilaçlar ile birlikte kullanılan antidepresanlar ilacın etkisini azaltabilir veya arttırabilir. Bu nedenle doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları söylemeyi unutmayın.

Antidepresanlarla ilgili yanlış bilgiler:

Antidepresanlar sizi robatlaştırmaz veya sürekli uyutmaz. Hatta bağımlılık yapmazlar. Sadece üzüntünüzü azaltırlar. Ömür boyu kullanılmazlar . Doktor kontrolünde en fazla 1 yıl kullanılırlar.

Psikoterapi faydaları:

Bütün uzmanlar psikoterapi ile birlikte antidepresan kullanmanın çok daha faydalı olduğunu söylemektedir. Davranışçı ya da kişisel terapilerde kişilerin olumsuz düşünce ve davranışları ile başkaları ile olan ilişkileri irdelenir. Bu yapılırken kullanılan antidepresanlar hastayı tam olarak tedavi eder.

Depresyon ve egzersiz:

Yapılan tüm egzersiz ve sporlar, kişinin mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonu salgılamasını sağlar. Bu nedenle düzenli egzersiz, hafif ve orta şiddetli depresyon tedavisinde etkilidir.

Antidepresanı bırakmak:

Antidepresanlar canınız istediğinde veya tedavi oldum dediğinizde bırakılacak ilaçlar değildir. Doktorunuz sizi muayene ederek artık bırakma zamanı geldi dediğinde, ilaç doz azaltılarak bırakılır. Aniden bırakıldığında kuvvetli atağa neden olabilir. Bu nedenle doktora danışılmadan bırakılmamalıdır.

Leave a Reply

сиалис 40 мг купить в украине

женский возбудитель виагра

agroxy.com/prodat/soja-154/donetskaya-obl