Anemi nedenleri ve belirtileri

anemi nedenleri ve belirtileri

Anemi nedenleri ve belirtileri nelerdir? anemi nedir nasıl tedavi edilir, anemi hakkında bilmedikleriniz bu yazıda. Hemoglobin miktarının cinsiyete ve yaşa bağlı olarak DSÖ ( Dünya Sağlık Örgütü ) tarafından öngörülen kriterlerin altında kalması anemiyi göstermektedir. Hemoglobin miktarı kadınlarda 12 g/dL’nin, erişkin erkeklerde 13 g/dL’nin altında olması anemi olduğunu ifade etmektedir. Bu oranlar 6ay-6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL’nin altı, 6-14 yaş arası çocuklarda 12 g/dL’nin altında olursa anemidir.

Anemi ya da kansızlık, düşük miktardaki demir nedeniyle kanın kırmızı hücrelerinin azalması olarak tanımlanabilir. Kansızlığın yani aneminin en çok görülen türü budur. Hemoglobinin önemli bir unsuru olan demir eksikliğinin nedenleri olarak az miktarlarda alınması, vücudun az miktarda emilim yapması ve kronik kanamalar sayılabilir.

Özellikle çocuklarda görülen demir eksikliği anemisi kurşun zehirlenmesi neticesinde oluşmaktadır. Vücutta ve kemik iliğinde yer alan demir depolarının harcanmasıyla kansızlık yavaş bir biçimde gelişmektedir. Bu demir depoları kadınlarda daha azdır. Risk grubunda adet dönemlerinde kan kaybı yaşayan doğurganlık çağındaki kadınlar, gebe ve emziren kadınlar, çocuklar ve beslenmelerinde yeterince demir bulunmayanlar vardır.

Aneminin belirtileri nelerdir?

Demir eksikliğinden kaynaklanan aneminin belirtileri olarak yiyecek harici istekler, tırnaklarda ve ağız kenarlarında çatlaklar, tırnaklarda biçim bozuklukları ve tahriş olmuş dil sayılabilir. Demir yönünden zengin olan karaciğer, kırmızı et, kuru üzüm, balık ve yumurtanın sarısı gibi gıdalardır.

Folik asit eksikliğine bağlı kansızlık:

İnsanın vücudu yeterli miktarda kırmızı hücre oluşturmak için folik aside ihtiyaç duymaktadır. Kan hücresi üretimi folik asidin yokluğunda azalmaya başlamaktadır ve sonucunda kansızlık meydana gelir. Folik asit eksikliğine bağlı kansızlık en çok alkoliklerde görülmektedir. Çünkü folik asidin emilimini ve metabolizmasını negatif etkileyen unsur alkoldür. Keçi sütü tüketimi de folik asit eksikliğine neden olabilmektedir. Bağırsak hastalıkları, kanser ilaçları, epilepsi ve doğum kontrol hapları da kansızlık nedenidir ve belirtileri de depresyon, ishal, kırmızı ve şişmiş bir dil olarak ortaya çıkmaktadır.

B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi:

B12 vitamini, kemik iliğinden kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde gereklidir. Yetersiz B12 kansızlığa sebep olmaktadır. Genellikle hayvansal gıdaları beslenmesinde tutmayan vejetaryenlerde görülmektedir. B12 midede emilimi gerçekleşen bir vitamindir ve B12 asıl faktörü denen bir madde salgılanması gerekir. Bu maddenin eksikliği B12 vitamini eksikliğine neden olmaktadır.

Leave a Reply

таблетки для потенции мужчин в аптеках цена

www.bestseller.reviews

Acheter Dapoxetine 60 mg