Albüminüri (Proteinüri) Nedir? Neden Olur Tedavisi nasıl yapılır?

Albüminüri (Proteinüri) Nedir? Neden Olur Tedavisi nasıl yapılır? 1

İdrarda, albüminin çok miktarda olmasına albüminüri denilir. İdrarımız, yediğimiz ve içtiğimiz herşeyin kullanıldıktan sonra posasının sıvı halde atılmasıdır. Bu vücut sıvısı içinde, protein bulunmaktadır. Bu gayet de normal bir durumdur. Böbreklerin işlevini yerine getiremediği noktada, ptotein kaçağı böbrekten atılmaya başlanır. Bu kaçak, albüminüri olarak bilinir.

Albüminüri nasıl olur?

Vücudumuzda, albümin çok önemlidir. Pıhtılaşma özelliği olan ve suyla karışınca bölünen albümin, tüm dolaşıma kan ile yayılır. İçinde bol aminoasit olan albümin, böbreklere kadar gider ve dolaşım sistemine geri dönmesini böbrekler sayesinde yapar. Böbreklerden albümin dışında olan sıvılar atılır ve albümin dolaşıma geri döner. Ancak böbreklerde oluşacak olan hasar, albüminin geri dönmesini engeller ve idrarla dışarıya atılır. İdrarda protein kaçağına albüminüri denilir. Albüminüri hastalığına aynı zamanda proteinüri denilmesinin nedeni, içinde proteinin yapısı olan aminoasitlerin bulunmasıdır.

Albüminüri nedenleri nelerdir ve belirtileri?

Hastalığın başlıca oluşum nedeni, aslında ciddi bir uyarıdır. Böbreklerde hasar olduğu ve hastalıkların başladığı albüminüri ile anlaşılır. Sadece böbrek hastalıkları değil, aşırı yorgunluk ve bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilen bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonları, anemik vakalar, zehirlenme ve sistit olduğumuzun da belirtisi olabilmektedir.

Böbrek bozukluğunun en erken belirtisi olan albüminüri, yüksek proteinli yemek düzeni, bazı ilaçların yan etkisi ve ağır egzersizlerden sonra da ortaya çıkabilmektedir. Kalp hastalıkları, ateşli hastalıklar, kansızlık ve bazı ilaçlardan sonra  hastalık gelişebilir. Bazen gençlerde bile ortaya çıkabilen bir durumdur.

Gebelikte idrarda albüminüri mutlaka incelenmelidir. Zamanında teşhis yapılmadığında bebeğe ve anneye zarar gelebilir. Her ne nedenle olursa olsun albüminüri, doktor denetimi altına alınmalıdır. Albümin, idrara ve kana geçer. Albümin normal bir insanda kanda vardır ve kandan idrara geçmez. İdrarda bulunması gereken albümin miktarı, insanlarda farklı değerlerdedir.

Albüminüri tedavisi nasıl yapılır?

Mümkün olduğunca süt, patates ve muhallebi yenilir. Baharatlı yiyecekler, biber, turşu, kahve ve fazla miktarda su tüketilmemelidir. Albümin tedavisinde az protein alınmalıdır. Gerçek tedavi, albüminürinin nedeninin tedavisi ile yapılmış olur. Hastalığın nedeni böbrek hastalığıysa, uygulanan tedavi idrarda albüminin azalması ile anlaşılır.

Kaynak: Bu yazı, yenibiyoloji.com/albuminuri-proteinuri-nedir-tedavisi-ve-nedenleri-2331/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

https://medicaments-24.net

medicaments-24.net

medicaments-24.com/kamagra/super-kamagra