Akut bronşit nedir?

Akut bronşit nedir? 1

Akut bronşit, alt solunum yollarında en yaygın olarak görülen hastalıktır. Yazımızda, akut bronşit nasıl bulaşır, tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız, İşte, detaylar;

Akut bronşit:

Nefes borusu ve bronşların inflamasyonu olan akut bronşit, daha çok enfeksiyonlar olmak üzere nadiren de solunum yollarına zarar veren türlü fiziksel ve kimyasal ajanlar nedeniyle oluşmaktadır. Alt solunum yolu enfeksiyonlarının en yaygın şekilde görülen hastalığı akut bronşittir ve kış mevsiminde çok daha fazla görülmektedir.

Akut bronşit hangi yollar bulaşır?

Daha çok alt solunum yolu enfeksiyonuyla birlikte ya da bu durumu takiben gelişme göstermektedir. Grip veya soğuk algınlığı bulunan bireyler, çok uzun müddet kapalı yerlerde çalışmakta olanlar çok daha riskli durumdadır. Ayrıca sigara içenler de içmeyenlere göre çok daha kolay bronşite yakalanabilmektedirler.

Akut bronşitin belirtileri nelerdir?

Akut bronşitin genelinde viral etkenler neden olmaktadır. Çok küçük bir bölümünde virüs dışında kalan mikroorganizmalar etkili olur. Bazı durumlarda da viral hastalığın zayıf düşürdüğü zemine bakteriyel enfeksiyon da eklenebilmektedir.

Akut bronşitin en başta gelen ve en önemli bulgusu öksürüktür. Çoğu zaman mevcut durum günler içerisinde kendiliğinden düzelmektedir, ancak nadiren de 2-3 hafta gibi bir süreye kadar yayılabilmektedir. Hastalığın ilk başında çoğunlukla öksürük var iken, sonrasında koyu kıvamlı, rengi daha çok beyaz ve yapışkan olan az bir miktarda balgam da görülmektedir. Sigara içmekte olan insanlardaki akut bronşitte öksürüğün süresi ve sıklığında artış görülür. Ayrıca ateş de olabilmektedir.

Akut bronşit tanısının konulmasında fiziki muayene ve iyi bir hastalık öyküsü önemlidir. Bu durum, bazı kalp hastalıkları, benzer belirtilere neden olan bazı akciğer hastalıkları ile akut bronşitin ayırıcı tanısının konulabilmesi bakımından da oldukça önem arz etmektedir.

Akut bronşit tedavisi:

Hastalığın nedeni olarak bakteriyel enfeksiyon varlığından şüphe ediliyorsa, doktorun antibiyotik tedavisi uygulaması gerekir. Uygulanan tedavi, hastanın şikayetlerinin bertaraf edilmesine yönelik semptomatik bir tedavi şeklidir. Ayrıca mevcut öksürüğün de kontrol altına alınması gerekmektedir.

Hastada halsizlik olması durumunda yatak istirahati verilir. Eğer hastadan ateş durumu söz konusuysa ateşin düşürülmesi sağlanır, bolca sıvı alınması da gerekmektedir. Ayrıca tüm bunların yanı sıra, sigara mutlaka ama mutlaka içilmemelidir.

Bronşit hastalığına hangi bölüm bakar

Bronşit olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, göğüs hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekiyor.

Kaynak: hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/akut-bronsit-nedir_5523.html

Leave a Reply

лекарство левитра

купить женский возбудитель в каплях в украине