Akciğer İltihabı Neden Olur Belirtileri Nelerdir?

akciğer iltihabı

Akciğer İltihabı Neden Olur Belirtileri Nelerdir: Akciğer iltihabı akciğerlerde olan hava keseciklerinin ve hava yollarının iltihaplanarak daralması ile oluşan bir hastalıktır. Bu durumda, nefes alıp vermede zorlanma ve kana yeterince oksijen verilememesi kaynaklı organlarda, dokularda oksijen yetersizliği oluşur. Akciğer iltihapları bakteri, virüs ve mantar kaynaklı olabilir. İşte, akciğer iltihabı belirtileri ve tedavisi;

Akciğer iltihabı belirtileri

Öksürük ve ilerleyen dönemde yeşil sarı balgamlı öksürük, ateş çıkması, nefes alıp vermede zorluk, nefes yetmezliği, göğüs kafesinde ağrılar, titreme, iştahsızlık, kas ağrıları başlıca akciğer iltihabı belirtileridir. Bazen akciğer iltihabı kaynaklı olarak, parmaklarda ve dudaklarda morarmalar oluşabilir. Bunun başlıca nedeni vücudun oksijensiz kalmasıdır. Bu durumlarda hemen hastaneye gidilmelidir.

Akciğer iltihabı nedenleri

Akciğer enfeksiyonuna en fazlşa neden olan bakteri, S.pnemoniae ve Haemophilus influenzedir. Hastanelerde çok fazla olan Staphylococcus aureus isimli bakteri, yatan hastalarda akciğer iltihabına neden olur. Ayrıca grip ve suçiçeği virüsü, kirli hava, kimyasal gazlar ve sigara dumanı solumak da akciğer iltihabına neden olur.

Akciğer iltihabı riski taşıyanlar

65 yaş üzeri yaşlılar ve çocuklar, bağışıklığı zayıf olan kişiler, zayıf kilosu olanlar, sigara içenler, şeker hastaları, alkol alanlar, kanser ve lösemi hastaları, kemoterapi görenler, kalp, böbrek, karaciğer hastaları akciğer iltihabı riski taşırlar.

Akciğer iltihabının teşhisi

Enfeksiyonun nerede olduğunu anlamak için göğüs kafesine röntgen çekilir. Kanda olan oksijen miktarı ölçülür. Kan testleri ve balgam incelemesi yapılır. İdrar testleri yapılarak teşhis koyulur.

Akciğer iltihabı tedavisi

Akciğer iltihabında iltihabı yapan bakteri ya da virüs bulunmalıdır. Bakteri kaynaklı olan hastalıkta bakterinin çeşidi anlaşılmazsa hemen hastaya geniş spektrumlu antibiyotik verilir. Antibiyotiklere başladıktan 2 gün sonra hasta kendini iyi hissetmelidir. Yoksa doktora gidilmelidir. Bu durumda doktor antibiyotiği değiştirir.

Akciğer iltihabı çok ilerleyen hastaları hemen hastaneye yatırılmalıdır. Bu durumda olan hastalar oksijen takviyesi alarak, damardan antibiyotik alır. Yüksek ateşi olanlara ateş düşürücü verilir.

Akciğer iltihabı olan kişiler sigaradan uzak durmalıdır. Çünkü, sigara bronşları tıkar ve iltihaba açık hale getirir. Sigara içilen ortamlarda bile bulunmak gerekir. Bol sıvı alınmalı, dinlenme yapılmalıdır. Bazı hastalara bağışıklığın onarılması için multi vitamin takviyesi yapılır.

2 Comments

  1. isimsiz 17 Nisan 2018
  2. mustafa 26 Temmuz 2018

Leave a Reply

https://mitsubishi.niko.ua

progressive.ua

камагра отзывы