5 Adımda Hafıza ve Konsantrasyon Geliştirme

hafıza

Konsantrasyon ve hafıza birbirine bağlıdır. Yaş aldıkça, hafızada belirli kayıplar oluşabildiği gibi konsantrasyon sorunları da meydana gelir. Bu nedenle hafıza ve konsantrasyonu  geliştirmek için bazı adımlar atmak gereklidir. İşte, konsantrasyon ve hafızayı geliştirmek için 5 öneri;

Zihni uyaran aktiviteler yapın

Egzersizler nasıl vücudu forma sokuyorsa, zihni uyaran aktivitelerde konsantrasyonu ve hafızayı canlandırır. Bulmaca çözmek,  farklı yollardan eve gitmek, gazete okumak, enstrüman çalmayı öğrenmek zihni canlandırıyor. Beyni uyaran aktiviteler, beynin hücre yapısını güçlendiriyor. Bu nedenle, düzenli olarak kullanılmalıdır.

Uykunuzu alın

Uykuyu yeterince ve sağlıklı olarak almak, beyin fonksiyonlarının iyi çalışmasını sağlar.  İyi uyku uyumamak, problem çözme ve konsantrasyonunuzun bozulmasına neden olur. Yetişkinlerde, 7-9 saat, çocuklarda 10-11 saat arası uyku sağlıklı uyku kabul edilir.

Sosyal aktiviteler

Sosyal olarak aktif olmak, yani aile ve arkadaşlarla birlikte vakit geçirmek depresyon ve stresi azaltır. Bu durumda stres hormonları salgı yapmıyor ve beyin kendi korumasında kalıyor. Stres kaynaklı oluşan hormonlar beynin hafıza ve konsantrasyon merkezine zarar verir.

Dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durun

Aynı anda birden fazla şeyle ilgilenmek konsantrasyonu azaltır. Bir işle uğraşırken dikkatinizi dağıtan her şeyi ortadan kaldırın. Televizyon, telefon, bilgisayar dikkat dağıtıcı olabilir. İşte bu tarz arınmış odalarda öğrendiğiniz her şey çok daha kolay hatırlanır.

Spor yapın

Zihnin gelişmesi için fiziksel olarak da güçlü olmalısınız. Hafıza ve konsantrasyon sağlıklı vücut ile gelişir. Diyetinize dikkat etmek ve sağlıklı olmak zihin için gereklidir.

Haftada 2 kez balık tüketmek omega 3 yağ asidi almak demektir. Omega 3 yağ asidi, beyin hücrelerinin yapılanması ve yenilenmesini sağlar.

K vitamini açısından zengin olan kuşkonmaz, brokoli ve lahana gibi yiyecekler beynin gücünü arttırır ve hafızayı kuvvetlendirir.  Antioksidan olanlar, yaban mersini, çilek gibi besinler servest radikallere engel olarak beynin korunmasına faydalıdır.

Hafıza kaybı yaşandığında, B1, B12 vitamini ve folik asit eksikliği kaynaklı olabilir.  Sanıldığı gibi hafıza yaşa bağlı olarak kaybedilen bir durum değildir. Yapılan araştırmalarda bazı vitamin ve mineral eksikliği ile de oluşabilir. bu nedenle her yaşta olursanız olun hafıza tekrar canlandırılabilir.

Leave a Reply

дапоксетин инструкция

купить таблетки левитра украина

левитра отзывы